İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Sağlıkta yolsuzluklarla mücadelede sıfır tolerans

ÇağlaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
9.955
Konular:
8959
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
212
Ticaret:
(0) %
11-01-2009 14:33
#1
Sağlıkta yolsuzluklarla mücadelede sıfır tolerans
TRABZON (İHA) - TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı AK Parti Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl, sağlık alanında yaşanan yolsuzluklarla mücadelede, kişilerin ellerindeki bilgi ve belgeleri derhal ilgili yerlere ulaştırmasının şart olduğunu söyledi.

Trabzon'da Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı önümüzdeki günlerde hizmet vermeye başlayacak olan Kardiyoloji Hastanesi'nde incelemelerde bulunan Erdöl, aile hekimliği ve sağlık alanında yaşanan yolsuzluklarla ilgili soruları cevaplandırdı.

Kardiyoloji Hastanesi'nin alanında bölgenin en modern ve donanımlı hastanesi olacağını ve önümüzdeki günlerde poliklinik hizmeti verilmeye başlanacağını belirten Erdöl, artık bölgedeki hastaların tedavi için büyük illere gitmesine gerek kalmayacağını söyledi.

Erdöl, ilk etapta Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı hizmet verecek hastanenin daha sonra Çamlık Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi adı altında müstakil bir hastane haline getirileceğini anlattı. Kardiyoloji Hastanesi'nin ilk etapta Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı çalışmasını düşündüklerini belirten Erdöl, şöyle konuştu: "Hastanelerin varlığını sürdürebilmesi için döner sermayelerinin kendilerini çevirecek halde olması gerekiyor. Ancak ilerleyen günlerde Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Fatih Devlet Hastanesi'nin kardiyoloji bölümlerini peyderpey bu hastaneye taşıyacağız ve Çamlık Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi müstakil bir hastane haline gelecek."

DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ'NDE KALP VE DAMAR HASTALIKLARI ÇOK YAYGIN
Dünyada ve Türkiye'de olduğu gibi Doğu Karadeniz Bölgesi'nde de kalp ve damar hastalıklarının çok yaygın olduğunu belirten Cevdet Erdöl, sözlerine şöyle devam etti: "Bölgemizde kalp ve damar hastalıkları maalesef yoğun görülüyor. Bölgedeki hastalar bütün tedavilerini burada devam ettirebilsin diye bu hastaneyi yaptık. Bölgemizde şu ana kadar hiç kullanılmayan yeni ve son sistem teknolojileri buraya getirdik."

KALP VE DAMAR HASTALARININ KANSER HASTALARININ AZALDIĞINI GÖRECEĞİZ
Aynı zamanda Kardiyolog olan Prof.Dr. Cevdet Erdöl, kalp ve damar hastalıklarının en fazla ölüme sebebiyet veren hastalıklar arasında ilk sırada geldiğine ve bunun en belirgin sebeplerinin sigara ve yemek alışkanlıkları olduğuna dikkat çekti.
Kalp ve damar hastalıklarının pek çok sebebi olduğunu belirten Erdöl, şunları söyledi: "Ama en belirgin sebeplerinden biri elbette sigara. Bunun yanında yemek ve gıda alışkanlıkları, stres ve genetik faktörler etkili. Bunlardan bazıları engellenebilir. Mesela kolesterol düşürülebilir, şeker kontrol altında tutulabilir, sigara bırakılabilir. Yani bazı tedbirler alınırsa bu sayı oldukça azalacaktır. Sigara ile ilgili kapalı alanlarda sigara içilmesini yasaklayan kanunu çıkardık. Vatandaşlarımız da bunu
büyük ölçüde benimsedi, destek verdi. Önümüzdeki yıllar içinde kalp ve damar hastalarının, kanserli hastaların sayısının azaldığını hep birlikte göreceğiz."
"Sigarayla mücadelede şu anda çok iyi bir durumdayız" diyen Erdöl, vatandaşların artık kamusal alanlarda, kapalı alanlarda rahatlıkla nefes alarak bir yerlere gidip gelebildiğini söyledi.

SAĞLIK ALANINDA YOLSUZLUKLAR
Sağlık sektöründe yaşanan yolsuzluklarla ilgili konuşan Erdöl, yolsuzlukla mücadelenin etkili olabilmesi için kişilerin ellerindeki bilgi ve belgeleri derhal ilgili yerlere iletmesinin şart olduğunu anlattı.
Yolsuzluklar konusunda sıfır toleranslı hareket ettiklerini belirten Erdöl, şöyle konuştu: "Yolsuzluklarla herkes mücadele etmeli. Hangi hastane veya müesseseden gelirse gelsin bize gelen bütün ihbar ve şikayetleri ilgili hukuki mercilere aktarıyoruz. Vatandaşlarımızın da bu konuda hassas olması lazım. Biz yolsuzluklarla mücadelede sıfır toleranslı hareket ediyoruz. Ama yolsuzlukla mücadele eden kişilerin de elindeki bilgi ve belgeleri ilgili kurumlara, savcılıklara, bizlere iletmeleri lazım."
Yolsuzluklarla mücadelede kanunların gerekli olduğunu ancak en etkili çözümün eğitim seviyesinin yükselmesi ve yolsuzlukla mücadele anlayışının yerleşmesi olduğunu savunan Erdöl, şunları söyledi: "Kanun ve yönetmeliklerle bu mücadele bir yere kadar yapılabilir. Bazı cezalar vardır ki suçu önlemeye yetmez. Mesela ömür boyu hapis cezası var ama yine de suçları engellemeye yetmiyor, o suçlar yine işleniyor. Kanunlar elbette olmalı. Ama maalesef kanunlarla her zaman istenilen netice elde edilemiyor. Bunun için eğitim seviyemizin yükselmesi ve yolsuzluklarla birlikte mücadele etme anlayışımızın gelişmesi gerekiyor. Sorunu ancak bu şekilde çözeriz."

AİLE HEKİMLİĞİ
Cevdet Erdöl, alt yapı çalışmalarının tamamlandığı yerlerde aile hekimliğine geçildiğini ve hem hekimlerin hem de halkın memnuniyet oranının giderek arttığını söyledi.
Aile hekimliğine geçilen yerlerde halkın ve hekimlerin memnuniyetini gördüklerini anlatan Erdöl, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu oran giderek artıyor. Bizim yaptığımız bütün bu yatırımlar, hizmetler halkımızın sağlık hizmetlerinden memnuniyetini artırmaya yöneliktir. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. Hekim sayısı yetersiz olan illerde bu uygulamaya zaten geçilmiyor. Sayı yetersizse takviye yapılıyor. Ücret açısından bakılırsa da şu ana kadar hekimlerin maddi bakımdan en fazla kazançlı oldukları bir
dönemdeyiz. Gönül ister ki çok daha iyi olsun. Devletin ekonomik şartları iyileştikçe bunlar daha da iyileşecektir."
tonyalii061 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
12/2008
Nereden:
=>ToNYaLI<=
Mesajlar:
597
Konular:
120
Teşekkür (Etti):
34
Teşekkür (Aldı):
21
Ticaret:
(0) %
11-01-2009 17:25
#2
güsel paylaşım saol
--------------------- =>TONYALI<=

Turk Hack Team


سْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم
BY.T3HLİK3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
01/2009
Nereden:
Rıddıck’ın Günlükleri.
Yaş:
30
Mesajlar:
1.645
Konular:
579
Teşekkür (Etti):
35
Teşekkür (Aldı):
121
Ticaret:
(0) %
12-01-2009 13:40
#3
saol paylaşım için

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı