İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Türk doktor, kesilecek denilen bacağı kurtardı

-att-berkan- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2009
Mesajlar:
144
Konular:
141
Teşekkür (Etti):
14
Teşekkür (Aldı):
1
Ticaret:
(0) %
13-01-2009 21:31
#1
Türk doktor, kesilecek denilen bacağı kurtardı
Almanya'da yaşayan Aylin Gülez'in bacağını Türk doktorun yaptığı ameliyat kurtardı. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harzem Özger, Almanya'da yaşayan Aylin Gülez'e kötü huylu kemik tümörü teşhisi konulduğunu ve ilaç tedavisi uygulandığını ancak, tedavi sonucunda tümörün ilaç tedavisine istenen cevabı vermediğini söyledi.
BEŞ HAFTA SONRA YÜRÜYECEK
Özger, Aylin Gülez'e, Almanya'da bacağı koruyarak tümörü çıkarma imkanının olmadığının söylendiğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti:
"Oradaki merkezler dünyaca kabul edilmiş , insanların da görüşünü alıyorlar, ancak bacağı feda ederek tümörden kurtulabileceğini ifade ediyorlar. Ailesi, bir umutla bana ulaştı. Almanya ile görüşüp bilgileri aldıktan sonra bunu çıkarabileceğimizi söyledim. Temiz sınırlarla diz üstü ile ayak bileği arasındaki 25 santimetrelik bölüm alınarak yerine protez takıldı. Ameliyatta ayak ve ayak bileği ile birlikte 15 santimetrelik bölüm korundu. Ayak bileği üstündeki bacak kemiği, diz eklemi adale sistemiyle birlikte üzerini örten dokular dahil hepsi çıkarıldı. Bacak bütünüyle geçici olarak alçıya alındı. 5 hafta sonra ayağa kalkıp yürümeye başlayacak."
PROTEZ, EKLEM GÖREVİ YAPACAK
Prof. Dr. Özger, takılan protezin hem kemiğin, hem de eklemin görevini üstlendiğini, ayrıca dizin hareket fonksiyonlarını sağlamak üzere de bazı adale nakilleri de yapıldığını anlatarak, ameliyatta tümörün içinde kalması sebebiyle bacağı besleyen 3 damarın ikisini de feda ettiklerini, kalan çok ince damarı koruyarak bacağın yaşamasını sağladıklarını vurguladı. Özger, yine bacağı çalıştıran sinirleri de tümörsüz ve güvenilir bir şekilde koruduklarını dile getirerek, şunları kaydetti: "Geride hiçbir tümör hücresi bırakmayacak şekilde uzvu koruyarak çıkartabiliyorsanız, tercih budur. Eğer bunu yapamıyorsanız, geride tümör kalacaksa o zaman çareniz yok bunu keserseniz. İşte burada farkı yaratan o işi yapan cerrah. 'Tamam kesilecek' denilen vaka, aslında bir kişi için kesilecek vaka iken, başkası için kurtarılacak vaka olabilir. Hastaların şanslarını doğru adreslerde sonuna kadar denemelerinde fayda var."
Kosovalı çocuğa da benzer operasyon
Prof. Dr. Harzem Özger, yine benzer bir şekilde Almanya ve İtalya'da doktorların, bacağının kesilmesini söylediği Kosovalı 14 yaşındaki bir erkek ******n da, ailesi tarafından Türkiye'ye getirildiğini ve kendisinin ameliyat ettiğini ifade etti. Özger, "İlk gördüğüm zaman tablo çok korkunçtu. Tümör o kadar büyüktü ki. Önce ilaç ve ışın tedavisi ile tümörü küçültük ondan sonra dizin üstünden 10 santim bırakarak bütün uyluk kemiği ve kalça eklemini değiştirdik. Doğru adresi bulmadıkça Almanya veya başka bir ülkeye gitmek bu işi çözmüyor. Türk hekimleri ve hastaneleri dünyada saygın ve ileri aşamalı bir konuma sahip" dedi
--------------------- BERKANdiz üstü yaşamaktansa ölmeyi tercih ederim!!!!

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı