İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Osmanlı'nın 'detoks' merkezleri!

-att-berkan- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2009
Mesajlar:
144
Konular:
141
Teşekkür (Etti):
14
Teşekkür (Aldı):
1
Ticaret:
(0) %
13-01-2009 21:49
#1
Osmanlı'nın 'detoks' merkezleri!
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayten Altıntaş, Osmanlı Sarayı kayıtlarını da inceleyerek ulaştığı bilgileri BUGÜN Gazetesi okurları için anlattı.
Osmanlı hekimleri doğaya meraklıydı, yağmur suyundan vazgeçmezlerdi. Hele yağmur kışın yağarsa o suyun tadına doyum olmazdı. Gıdaların fazlasının vücutta yarattığı zararlı maddelerden arınmak için kusar, terler, müshil yutar, kan aldırır, lavman yapardı...
Son yıllarda dilimize yerleşmiş olan detoks, Osmanlı Devleti'nde de varmış... Evet. Bugün detoks olarak günlük hayatımıza giren zararlı maddelerden arınmak kuralı Osmanlı hekimlerinin çok önem verdikleri bir şeydi. Gıdalarla aldığımız maddelerin fazlaları vücuda zararlı maddeler üretirler ve bunlardan kurtulmak gerekir diye düşünülüyordu ve bu konu çok ince noktalarına kadar işlenmişti. İstenmeyen zararlı maddelerin atılması vücudun doğal yollarıyla da oluyordu; kusmak, idrarla atılmak, terlemek, burun akıntısı, salya bu doğal atılımlardı.
EN ETKİLİSİ MÜSHİL ALMAKTIR
Bunların yanı sıra kendi yardımımızla bu zararlardan kurtulmamız da mümkün; Müshiller, kan aldırmak, kusturmak, lavman yapmak ile zararlı maddeleri atmamız tavsiye edilir. Bunlardan en önemlisi müshil alarak zararlılardan uzaklaşmaktır.
İLKBAHARDA BAĞIRSAKLARI BOŞALTMAK GEREKİR
İlkbaharda içmelere giderek özellikle "Tuzla içmeleri" gibi suyu müshil etkili olanlardan belli bir süre içerek bağırsakları tamamen boşaltmak ve temizlemek gerekir. Evde de hekimlerin hazırladığı ve o şahsın mizacına uygun müshil ilaçlarıyla bağırsaklar boşaltılarak vücut kuvvetini kazanır, hastalıklardan korunur.
Hekimler şöyle yazar; "Her fazla yemekten sonra müshil içmek de doğru değildir. En iyisi az ve hafif gıdalar alarak perhiz etmelidir. Müshil verme bir tabip kontrolünde olmalıdır. Müshil içmeden önce perhiz yaparak, tutukluk, tıkanıklık açılmalıdır. Müshil alınacağı vakit, midede yiyecekler sindirilmiş olmalıdır. Detoks için çok uygun görülen bir usul de 'Hamamlar' dır.
VÜCUTTAKİ APRILAR HAMAMDA GİDER
Osmanlı’nın yaptığı arınma yöntemi yani detoks için T ürk hamamı çok uygundur. Hamamda bedenden atılması gereken fazlalıklar uzaklaştırılabilir. Derinin temizlenmesi ile ter gözeneklerinin açılarak zararlı maddelerin atılması mümkün olur.
Osmanlı hekimlerine göre bunlar yerine gelmezse vücutta ağrılar meydana gelir. Hamamda uygun temizlenme ile kaşıntı, sivilce, çıbanlar da tedavi olur. Hamam da ayrıca bir çok bakımdan faydalıdır. İyi bir hamam; binası eski, kubbeleri yüksek ve geniş, suyu tatlı, su sıcaklığı da mutedil olmalıdır. Mutedil hamamlara girip fazla kalınmadan yıkanılıp çıkıldığı taktirde insanın ruhu ferah, kuvveti sağlam, bedeni hafif ve rahat olur. Hamamda çok kalınırsa, baygınlık, yürek oynaması getirir, gönlü kasvetli eder derler.
SOLUNUM VE SİNDİRİM YARALARI İÇİN: EBEGÜMECİ
Malva sylvestris L. büyük ebegümeci, küçük ebegümeci.
Bileşimi: müsilaj %15- 20 glikoz ve pektin. n Taşıdığı müsilaj nedeni ile koruyucu, yumuşatıcı etkiye sahiptir.
Solunum ve sindirim sistemi tahrişleri ve iltihaplarında koruyucu olarak, taze yapraklarından elde edilen lapa cilt üzerindeki çıban ve yaraların ağrılarını dindirmek için tülbent arasında deri üzerine konulur. Çiçeği de aynı amaçlı kullanılır.
KABIZLIĞIN iLACI ‘KiL’
Eski zamanlardan beri tedavide birçok kil çeşidi kullanılmaktadır.
KİL, Alüminyum silikatlar, Al 2 Si2 O7, H2O, tabiatta kaolen, bolus ve kil halinde bulunur.
Beyaz ve kırmızı kil başlıcalarıdır.
Kırmızı killer kırmızımsı-kahverengi renkleri taşıdkları demir-üç-hidroksitten ileri gelmektedir.
Beyaz kil; kil-i Ermeni, Mühürlenmiş kil, kafa kili, Anadolu kili, Kıbrıs kili, Sakız adası kili, Sinop kili, Sayda toprağı.
Çeşitli killi toprakların toz edilmesi ile hazırlanan karışım, kuvvet verici kan dindirici, kabızlık önleyici olarak kullanılırdı.
--------------------- BERKANdiz üstü yaşamaktansa ölmeyi tercih ederim!!!!

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı