TARİHTE BUGÜN

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Bilgisayar başındakiler dikkat!!!!

KEZA42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
12/2008
Nereden:
cyberalem
Mesajlar:
1.438
Konular:
654
Teşekkür (Etti):
38
Teşekkür (Aldı):
263
Ticaret:
(0) %
24-01-2009 11:44
#1
Bilgisayar başındakiler dikkat!!!!

Sürekli oturmakla gelen tehlikeSandalye veya koltuk üzerinde uzun süreli oturanlarda, kıl dönmesi hastalığı riskinin yüksek olduğu belirtildi

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Faruk Aksoy, daha çok 15-25 yaş arasındaki erkeklerde görülen kıl dönmesi rahatsızlığının çok fazla bilinmediğini söyledi.
Genelde kıllı bir vücuda sahip erkeklerde görülmesine karşın 25 yaş üzerindekilerde, sarışın kadınlarda ve vücudu kıllı olmayanlarda da az da olsa bu hastalıkla karşılaşılabildiğini ifade eden Aksoy, ''Daha çok orta hatta kuyruk sokumu üzerinde görülen kıl dönmesi, doğuştan veya sonradan cildin birleşmesi sonucu kıl yuvasının cilt altında kalmasıyla oluşuyor'' dedi.

-AĞRI, ŞİŞLİK VE AKINTI GİBİ BELİRTİLERLE ORTAYA ÇIKIYOR

Aksoy, sürekli oturma pozisyonunda kalanlarda, halk arasında asker hastalığı olarak da bilinen kıl dönmesi hastalığı riskinin yüksek olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
''Vücudu kıl dönmesine yatkın olup da sürekli sandalye veya koltuk üzerinde oturanlarda, hastalık çok daha hızlı ilerleyebiliyor. Kıl dönmesi, ağrı, şişlik ve akıntı gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Bazı hastalarda kıl dönmesi olan bölgede küçük delikler oluyor. Akıntılar buradan geliyor. Bazı vakalarda bu delikler ve akıntılar olmayabiliyor. Hastalık belirtileri görüldüğünde doktora başvurulması çok önemlidir. Çünkü ne kadar erken müdahale yapılırsa tedavi süreci de de o kadar kısa olur. Ağrı ve hastalığın olduğu bölgede akıntı ile kendini gösteren kıl dönmesi, büyümeden tedavi edilmezse, genişleyerek ameliyatın ve tedavi sürecinin uzamasına neden olabiliyor.''

-KIL DÖNMESİNDE ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ-

Kıl dönmesinin erken teşhisi halinde cerrahi dışı yöntemlerle de tedavi edilebildiğini anlatan Aksoy, kıl dönmesinin büyüklüğüne ve uygulanan cerrahi yönteme göre hastanın iyileşmesinin 2-3 hafta ya da 2-3 ayı bulabildiğini dile getirdi.
Doç. Dr. Aksoy, özellikle yaz aylarında terlemenin enfeksiyona neden olarak hastalık riskini artırdığını belirterek, ''Hastalıktan korunmak için hijyene dikkat edilmeli. Erken tedavi de çok önemli. Tıp artık gelişti. Bu hastalığın tedavisi kolay, ama saydığımız belirtileri fark eden hastalar zaman geçirmeden doktora başvurmalı'' diye konuştu.
Bazı hastaların utandığı için doktora başvurmaktan çekindiğini ifade eden Doç. Dr. Aksoy, bunun çok yanlış olduğunu sözlerine ekledi.
NiggasDream19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2008
Nereden:
FenerBahçe'den
Mesajlar:
724
Konular:
22
Teşekkür (Etti):
1
Teşekkür (Aldı):
29
Ticaret:
(0) %
02-02-2009 13:35
#2
Evet arkadaşlar bizler mesela çok uzun zaman pc başında beklioruz zaman zaman belimizi dinlendirelim
--------------------- FORUM KURALLARI

Kod:
NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler