İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Çocuklarda Büyüme Hızı

BY.T3HLİK3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
01/2009
Nereden:
Rıddıck’ın Günlükleri.
Yaş:
30
Mesajlar:
1.645
Konular:
579
Teşekkür (Etti):
35
Teşekkür (Aldı):
121
Ticaret:
(0) %
27-01-2009 13:37
#1
Çocuklarda Büyüme Hızı
Normal bebeğin doğum ağırlığı ortalama 3200 gr’dır. İlk yıl içerisinde bebek süratle büyür. Bebeğin büyüme hızı beslenme durumunu aksettiren en önemli işarettir. Yeterli ve dengeli beslenen bebek, ilk altı aylık devrede ayda ortalama 800 gr, ikinci altı aylık devrede ise ayda ortalama 600 gr kazanır. Çocuklarda büyümede dikkat edilmesi gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Çocuk 5 yaşından 10 yaşma kadar ortalama, senede % 10 ağırlık ve 5 cm boy artışı gösterir. Yetersiz beslenen çocukların boy ve ağırlık kazanmaları yavaşlar. Bu değerin altında kalanlar genelde yetersiz beslenmiştir diyebiliriz. Yetersiz beslenme uzun süre devam ederse, bebek büyümez ve hatta kazanmış olduğu ağırlığı da kaybeder. Normal boy ve ağırlığı kazanamamış çocuklara, malnutrisyon (beslenme yetersizliği) tanısı konur. Bunun anlamı, ******n büyümesi için gerekli protein ve kaloriyi yeteri kadar alamaması yüzünden hastalanmasıdır.
Malnutrisyonlu çocuklar, enfeksiyonlara karşı çok dayanıksızdır ve bu yüzden çok kolay hastalanırlar ve hastalıkları ağır seyreder.
Beslenme yetersizliğinden dolayı kolayca hastalanan ve hastalığı ağır seyreden çocuklar arasında ölüm fazladır. Zamanımızda ortalama olarak, ülkemizde doğan her 100 çocuktan 20’si bir yaşı sonuna kadar, 40′ı da 1-4 yaş arasında ölmektedir. Bebeklik çağında ölüm oranları köylerde ve fakir ailelerde daha fazladır.
Bedenen büyüyemiyen çocuk, zihnî bakımdan da gelişmemektedir. Yeteri kadar beslenemeyen ******n beyni tam gelişmemektedir. Kalori ve protein bakımından yetersiz beslenen çocuklar arasında zekâ gerilikleri daha çok görülür. Bu çocuklar öğrenmede güçlük çekerler.
Bir anne veya baba olarak çocuklarda beslenmenin önemini tam olarak anlayabilmek gereklidir. Seneler boyu malnutrisyon sorunu olan fakat farkında olmayan bir sürü anne baba bulunmaktadır. Çocuk beslenmesine dikkat edilmezse ileride hiç istemeyeceğiniz sonuçlara sebep olabilir. Çocuğun büyümesinde gerilik olmamasını istiyorsanız ******nuzun beslenmesine dikkat ediniz.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı