İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Ameliyatta devrim!

PaS_hA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
12/2008
Nereden:
C:\WINDOWS\system32\*.*
Mesajlar:
1.479
Konular:
638
Teşekkür (Etti):
30
Teşekkür (Aldı):
357
Ticaret:
(0) %
04-02-2009 05:47
#1
Ameliyatta devrim!Hiç bıçak altına yatmadan iğne deliği kadar küçük bir delikten 60 hastalık tedavi edilebiliyor.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mert Köroğlu, Girişimsel Radyoloji Ünitesinde, cerrahi müdahaleye gerek duyulmadan 60'a yakın hastalığın tedavi edilebildiğini bildirdi.
Doç. Dr. Köroğlu, daha önce ameliyat ile gerçekleştirilen tedavi ve tanıların büyük bölümünün, bugün iğne deliği kadar küçük bir delikten girilerek yapılabildiğini söyledi.
Girişimsel Radyolojide birçok organdan biyopsiler alınabildiğini, kistler ve apselerin tedavi edilebildiğini, tıkanmış safra ve idrar yollarının açılabildiğini ağrısız diyaliz kateterleri takılabildiğini, karaciğer tümörlerinin özel iğne ve ilaçlarla yakılabildiğini belirten Doç. Dr. Köroğlu, şöyle konuştu:
''Girişimsel Radyolojide, ameliyatlardan farklı olarak büyük kesikler yerine iğne deliği küçüklüğündeki yollarla vücuda girilerek tanı ve tedavi işlemleri yapılıyor. Vücuda girilirken, anjiyografi, bilgisayarlı tomografi ve ultrasonografi gibi görüntüleme yöntemlerinin kullanılması bir çok sorunu da ortadan kaldırıyor. Zira bu yöntemle körlemesine girimlerin yol açabileceği sorunlar ortadan kaldırılıyor.''
Ağrısız ve riskleri oldukça az olan bu yöntemle hastaların yaşam kalitesinin arttığını ifade eden Doç. Dr. Köroğlu, hastanın hastanede kalış süresinin de kısaldığını söyledi. Doç. Dr. Köroğlu, tedavi edici işlemlerde çoğunlukla yüksek teknolojili cihazlar kullanıldığını, malzemelerin her işlem ve amaç için özel olarak tasarlanıp üretildiğini kaydetti.
Doç. Dr. Mert Köroğlu, girişimsel radyolojik tedavi teknolojisine Türkiye'de en fazla 5 büyük üniversitenin sahip olduğunu bildirerek, ''Birçok kentte uygulanmayan bu teknolojiye, Isparta sahip. Girişimsel radyolojik teknikler sayesinde başarılı sonuçlar elde ediyoruz'' dedi.
VARİS TEDAVİSİ
Kronik venöz yetmezliği ve bunun sonucu oluşan varislerin tedavisinde dünyada son 3-4 yıldır lazerle endovenöz ablasyonu tedavisinin kullanımının yaygınlaştığını ve klasik cerrahi tedavinin yerini aldığını ifade eden Doç. Dr. Köroğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:
''Klasik cerrahi tedaviye göre birçok yönden üstünlüğü bulunan lazer ile varis tedavisinde büyük oranda başarılı sonuçlar alınmaktadır. Varise neden olan hastalıklı damar içerisine uygun iğne ve kılavuz teller yardımıyla lazer enerjisini damar duvarına verecek olan fiber gönderilir, daha sonra lazer enerjisi damar duvarına uygulanır. Hiçbir cerrahi müdahaleyi gerektirmeden, ince birkaç iğne girişi ile ağrı ve acı duyulmadan uygulanan bu yöntem 45-50 dakika sürmekte ve hasta tedaviden sonra normal yaşantısına kısıtlama olmadan geri dönmektedir.''
Ayrıca bu yöntemle estetik açıdan da müdahale yapılabildiğini bildiren Doç. Dr. Köroğlu, yüzeysel kırmızı ve mavi renkte görünebilen ince damarlar için, damar üzerine lazer ışığını odaklayarak hoş olmayan görüntünün yok edilebildiğini söyledi.
---------------------
Ne şekil için verenle nede vermek için şekilden şekile girenle işim olmaz...

«««----•(-• THT NBA FUN CLUB •-)•----»»»

αкℓıη уσℓυ вιя∂ιя αмα нєя αкıℓ вιя ∂єğιℓ∂ιя
krhacker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2008
Mesajlar:
1.023
Konular:
14
Teşekkür (Etti):
6
Teşekkür (Aldı):
19
Ticaret:
(0) %
04-02-2009 14:27
#2
harbiden devrim ha
simyacı18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2009
Mesajlar:
16
Konular:
2
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
07-02-2009 15:28
#3
valla devrim
ÇaşuT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2008
Nereden:
[82] KERKÜK
Mesajlar:
444
Konular:
103
Teşekkür (Etti):
39
Teşekkür (Aldı):
67
Ticaret:
(0) %
07-02-2009 15:31
#4
yuhh bee
---------------------
La ilahe İllallah Muhammedun Resulüllah

Kullu nefsin zâikatul mevti summe ileynâ turceûn
Her can ölümü tadacaktır. Sonunda Bizim huzurumuza getirileceksiniz

İnned dîne indâllâhil islâm

ALLAH katında tek hak din İslam'dır


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı