TARİHTE BUGÜN

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Bu katile dikkat

ÇağlaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
9.955
Konular:
8959
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
212
Ticaret:
(0) %
14-02-2009 00:18
#1
Bu katile dikkat
Sessiz bir katildir karbonmonoksit. Duvarlardan bile sızarak solunum yoluyla insan vücuduna girer ve vücudu oksijensiz bırakarak zehirler. Yrd. Doç. Dr. Volkan Hancı zehirlenmeleri karşı yurttaşları uyardı.


Zonguldak Karaelmas Üniversite (ZKÜ) Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Volkan Hancı, karbonmonoksit zehirlenmelerinin, dünyada ve Türkiye'de sık görülen ve ölümle sonuçlanabilen önemli zehirlenme türleri arasında yer aldığını belirtti.
Karbonmonoksitin, renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı ve zehirli gaz olduğunu, fark edilmesinin zorluğundan dolayı da gaza ''sessiz katil'' denildiğini ifade eden Hancı, şunları kaydetti:
''Karbonmonoksit, kısa bir sürede kandaki oksijenin yerini alır. Zehirlenmeler de bu yolla olmaktadır. Kan yolu ile beyin, kalp ve diğer yaşamsal organlara oksijen taşınamamakta ve vücutta oksijensizlik oluşmaktadır. Duvarlardan bile sızabilerek, solunum yoluyla insan vücuduna giren karbonmonoksit gazından zehirlenmelerin en sık nedeni, bacası çekmeyen şofben, soba ve ocaklar ile bacasız gaz sobalarıdır. Hafif zehirlenmelerde hastalarda baş ağrısı, sarhoşluk hissi, kulak çınlaması, genel bitkinlik, dalgınlık, halsizlik, baş dönmesi görülür. Uzun süre ve yüksek miktarda karbonmonoksit ile karşı karşıya kalan hastalarda belirtiler daha da şiddetlenir. Zehirlenmenin şiddeti arttıkça, bulantı, kusma, çarpıntı, göğüs ağrısı, bazen kas krampları, ciltte kiraz kırmızısı renk ve bilinç kaybı gibi bulgular oluşur.''


"Çocuklar risk grubunda"
Yrd. Doç. Dr. Hancı, zehirlenmelerde, çocuklar, yaşlılar, kalp ve akciğer rahatsızlığı olan hastalar ile sigara içen ve bu nedenle yüksek karbonmonoksit düzeyine sahip kişilerin daha fazla risk altında olduğunu kaydederek, şu uyarılarda bulundu:
''Karbonmonoksitle oluşan zehirlenmelerde, kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa, zehirlenmeler ölümle sonlanabilir. Eğer sobalı bir odada otururken ya da banyodayken, yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, baş ağrısı, uyku hali, bulantı, kusma, görme bulanıklılığı, huzursuzluk hissederseniz, derhal pencere ve kapıyı açıp odaya veya banyoya taze hava girmesini sağlayın ve yakınlarınızı uyarıp, yardım isteyin.''
Şofbenlerin de karbonmonoksit zehirlenmesi kaynağı olduğunu anlatan Volkan Hancı, şofben zehirlenmelerinin, sanılanın aksine, genellikle gaz kaçaklarından değil, yeterli havalandırma yapılmayan yerlerde, yetersiz hava ve yanma sonucunda oksijen oranının düşmesiyle meydana geldiğini kaydetti.
SucukluTosT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2009
Nereden:
İSTANBUL
Yaş:
25
Mesajlar:
272
Konular:
8
Teşekkür (Etti):
5
Teşekkür (Aldı):
7
Ticaret:
(0) %
21-02-2009 23:15
#2
paylasım için saol kardes
--------------------- + Sen elindekiyle mutlu ol. Ben hakettiklerimi istiyorum.
- Neyi hakediyorsun peki?
+ Dünyayı dostum ve içinde ki herşeyi..
tayfun_028 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2009
Mesajlar:
100
Konular:
16
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
7
Ticaret:
(0) %
03-04-2009 11:12
#3
saolasın hocam

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler