İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Süt bunamayı önlüyor

PaS_hA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
12/2008
Nereden:
C:\WINDOWS\system32\*.*
Mesajlar:
1.479
Konular:
638
Teşekkür (Etti):
30
Teşekkür (Aldı):
357
Ticaret:
(0) %
04-03-2009 12:02
#1
Süt bunamayı önlüyor

Yapılan araştırmalar sütün bunamayı önleyen B12 vitamini kaynağı olduğunu ortaya koydu.

Oxford Üniversitesi'nde görevli bilim adamları, sütün bunamaya neden olan beyin hasarını önleyen B12 vitaminin temel kaynaklarından biri olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılar, B12 vitaminini az alan yaşlı hastaların, beyinlerinde daha fazla hasar oluştuğunu tespit etti. Günde sadece 2 bardak süt içerek yeteri kadar B12 vitamini almanın mümkün olduğu belirtildi. Bu arada Alzheimer Vakfı Başkanı ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Eker, Alzheimer'lı hasta sayısının her geçen gün arttığını söyledi.
Alzheimer Hastalığı (AH), 65 yaşın üzerindeki insanlarda demansın (bunama) en sık nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Belleğin yanı sıra günlük yaşam aktivitesini sürdürme becerilerini de kademeli olarak yıkıma uğratırken, iletişim kurma, mantık yürütme ve yargıya varma gibi değerler neredeyse kayboluyor. Hastalık, kimilerinde yavaş bazen hızlı ilerliyor. İlerledikçe kişilik ve davranış değişiklikleri de ortaya çıkabiliyor.
Hastalığın geç evrelerinde hasta giyinme, kişisel temizlik/bakım, yemek yeme ve diğer temel fonksiyonlar yardımsız yapamaz duruma geliyor. Sokağa tek başına çıkmak istemiyor, gittiği yerleri karıştırıyor. Sürekli bakımına muhtaç hale geliyor. Hastalık üzerinde yıllardır çalışan bilim adamları, birçok faktörün rol oynadığını düşünüyor. En iyi bilinen ve en sık görülen risk faktörleri arasında yaşlanma ve ailede demanslı başka kişilerin olması gösteriliyor. Genel olarak 65 yaşın üzerindeki kişilerin yüzde 10'unda Alzheimer görülürken, 85 yaşından sonra ise bu oran yüzde 50'ye yükseliyor.
Tüm dünyada insanların beklenen yaşam sürelerinin giderek uzaması, beraberinde birçok hastalığı da getiriyor. Bunlardan biri de Alzheimer hastalığı. Yaşam süresinin uzaması Alzheimer hastalarının sayısını her geçen gün artırıyor. Yalnız ABD'de 2000 yılı için tahmin edilen Alzheimer hastası sayısı 4 milyon kişi iken 2050 yılında bu sayının 15 milyon kişiye ulaşacağı hesaplanıyor. Benzer şekilde Türkiye'de 2000 yılı için hesaplanan 65 yaş üzeri yaşlı nüfus 3.8 milyon kişi iken, 2010'da bu sayının yüzde 29'luk bir artışla 4.8 milyona ulaşacağı ifade ediliyor. Bu oranlar hastalığın sıklığı ile birlikte değerlendirildiğinde, Türkiye'de 2000 yılında 380 bin civarında tahmin edilen Alzheimer sayısı 2010'da yaklaşık 480 bin kişiye ulaşacak.
---------------------
Ne şekil için verenle nede vermek için şekilden şekile girenle işim olmaz...

«««----•(-• THT NBA FUN CLUB •-)•----»»»

αкℓıη уσℓυ вιя∂ιя αмα нєя αкıℓ вιя ∂єğιℓ∂ιя

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı