TARİHTE BUGÜN

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Fıstıklara alerjiniz mi var?

ÇağlaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
9.955
Konular:
8959
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
212
Ticaret:
(0) %
17-03-2009 21:04
#1
Fıstıklara alerjiniz mi var?
ABD'nin Duke Üniversitesi ve Arkansas Çocuk Hastanesi'nden bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, kademeli olarak artan dozda yerfıstığı tüketimi, çocuklarda yerfıstığı alerjisini ortadan kaldırabiliyor.

ABD'nin Duke Üniversitesi ve Arkansas Çocuk Hastanesi'nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, ilk kez, alerjisi olan çocukların fıstığa bağışıklık kazanabileceğini gösterdi.
Birçok bağışıklık testinin çocukların kısa sürede fıstığa tahammül gösterebildiğini ortaya koyduğu araştırmanın sonunda şimdiye dek içinde fıstık olan hiçbir şey yiyemeyen 5 çocuk sorun yaşamadan fıstık ezmesi tüketebildi.
Bilim adamlarından Wesley Burks, araştırma başladığında katılımcıların 6. fıstığa dayanamadığını, 6 ay sonra ise bu kişilerin, 13-15 fıstıktan sonra tepki verdiklerini belirtti.
Amerikan Alerji, Astım ve Bağışıklık Akademisi'nde sunulan araştırmaya katılan 33 çocuktan 9'una 2,5 yılı aşkın süre her gün yiyeceğin içine katılmış fıstık tozu verildi. Fıstığın binde birinden başlayan doz birkaç ay sonra günde 15 fıstığa artırıldı. 9 çocuktan 5'i, 2,5 yıldan önce fıstığa bağışıklık kazanabildikleri için tedaviyi kesti.
Burks, 5 ******n alerjiden kurtulduğunu, bu sonuçların ebeveynlere ve çocuklara, bazı gıda alerjilerine son verecek kesin ve etkili bir tedavinin yakında sunulabileceği umudunu verdiğini ifade etti.
Bilim adamı Burks, araştırmacıların uyguladıkları bu tedavi yöntemini ebeveynlerin tek başlarına uygulamaktan kaçınması gerektiğini vurgulayarak, araştırmanın katı tıbbi kontroller altında yapıldığına dikkati çekti.
Arkansas Çocuk Hastanesi'nden bilim adamlarının yaptığı araştırma da benzer sonuçlar verdi. Bilim adamları alerjisi olan çocukları 2 gruba ayırdı.
İlk gruptakilere belli dozda fıstık içeren bir tedavi uygulandı. Çocuklar alerji belirtisi göstermeden 15 fıstığa kadar tüketebildi. Placebo alan diğer gruptakiler ise hemen alerji belirtileri gösterdi. Ancak araştırma devam ediyor.
İstatistikler gelişmiş ülkelerde her yüz kişiden birinde fıstık alerjisi olduğunu gösteriyor.
Buna göre yaklaşık 4 milyon Amerikalının başı fıstıkla dertte. ABD'de her yıl gıda alerjilerinden yaklaşık 150 kişi ölüyor. Bu 150 kadar kişiden yarısına yakınının ölümünden fıstık sorumlu tutuluyor.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler