Turkhackteam.org/net - Ethical Hacking & Cyber Security Platform

Turkhackteam.org/net - Ethical Hacking & Cyber Security Platform (https://www.turkhackteam.org/)
-   Sağlık (https://www.turkhackteam.org/saglik/)
-   -   Sütteki tehlike!(Dikkat) (https://www.turkhackteam.org/saglik/271276-sutteki-tehlike-dikkat.html)

nax61 03-04-2009 10:56 10:56

Sütteki tehlike!(Dikkat)
 
http://www.haberturk.com/2009/04/03/resim/tehhhddd.jpg

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Akın, süte çeşitli durumlarda ağır ****l geçebildiğini, inceledikleri süt numunelerinden bazılarında kritik değerin üzerinde ağır ****l tespit ettiklerini söyledi.

Prof. Dr. Akın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çevre kirliliğinin gıda kaynaklarını olumsuz etkilediğini, ağır ****llerin de gıda kirlenmesine neden olduğunu belirtti.

Süt hayvanlarının ağır ****l kaynakları olan yalama taşları, gübreler, kanalizasyon atıkları, madencilik ve egzoz atıklarından uzak tutulması gerektiğini kaydeden Akın, sütün taşınması ve işlenmesi sırasında ****lik yüzeyler ve diğer ****l kaynaklarla temas ettirilmemesine özen gösterilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Süte ağır ****l bulaşmasının sütün sağılması, taşınması, işlenmesi ve muhafazası sırasında da gerçekleşebileceğini belirten Akın, ''Örneğin bir teneke kovaya konulan süte ağır ****l geçme riski vardır. Sütün arsenik, kadmiyum, bakır, demir, cıva, nikel, kurşun ve çinko gibi ağır ****llerle teması sakıncalıdır'' diye konuştu.

-''ANİ ÖLÜME SEBEP OLABİLİR''-

Gıda maddeleri yoluyla vücuda alınan ağır ****llerin, miktarına bağlı olarak ani ölüme bile sebep olabileceğini ifade eden Prof. Dr. Akın, şunları kaydetti:

''Çok önemli bir besin maddesi olan süt ve süt ürünleri, ağır ****l bulaşma riski taşımaktadır. Ağır ****ller süt ve süt ürünlerine bulaşma yoluyla geçmektedir. Süte ineğin yediği yemden ve sağıldığı kaptan taşındığı tanka kadar pek çok unsurdan ağır ****ller geçebilir. İncelediğimiz süt numunelerinden bazılarında kritik değerin üzerinde ağır ****l tespit ettik. Bu durum ülkemizde sağlıklı süt üretim zincirinde önemli aksamalar olduğunu gösteriyor. Yani süt üretiminde halletmemiz gereken sorunlar var. Bunun için hayvanın yiyeceği yemden sütü saklama koşullarına kadar üretimin her aşamasında ürünün ağır ****llerden uzak tutulmasına özel gösterilmelidir.''

Süte bulaşan ağır ****llerin peynirde de yüksek çıkabileceğini vurgulayan Akın, ''Ağır ****llerin olumsuz etkileri özellikle merkezi sinir sistemi, karaciğer, böbrekler, dalak ve dolaşım sisteminde görülmektedir. Vücutta biriken ağır ****ller sinir sistemi bozuklukları, baş dönmesi, iştahsızlık, kalp ve damar hastalıkları, kanser, anemi gibi pek çok hastalığa sebep olur'' dedi.


Şu Anki Saat: 20:04

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.