THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Bebeğin böbreğindeki taş kırıldı

lordpunisher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
underground
Mesajlar:
4.835
Konular:
3264
Teşekkür (Etti):
7
Teşekkür (Aldı):
385
Ticaret:
(0) %
11-04-2009 19:32
#1
Bebeğin böbreğindeki taş kırıldı
Başkent Üniversitesi Konya Uygulama ve Araştırma Merkezi Üroloji Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Tufan Çiçek, yaptığı yazılı açıklamada, halk arasında “taş kırma” olarak tabir edilen, beden dışı şok dalgaları ile taşın kırılması yöntemini bebek ve çocuk hastalarda başarıyla uyguladıklarını ifade etti.

Konya'da bugüne kadar en küçük yaşta hasta olarak 8 aylık Beyza Çakır'ın 9 milimetre çapındaki taşını kırdıklarını belirten Çiçek, açıklamasında şunları kaydetti:

“Hastanemize başvuran Fatmanur Karataş isimli 8 aylık bebeğin böbreğindeki taşın büyüklüğünü ise 12 milimetre olarak tespit ettik. Bu taşı ESWL olarak bilinen yöntemle yarım saatlik başarılı bir operasyonla kırdık. Küçük Fatmanur'un sağlık durumu iyi. Bol sıvı alımı ile parçalanmış taşlar vücuttan atılacak. Atılamayanlar 10 gün sonra tekrar kırılarak toz haline getirilecek. Kontrol ve takiplerine devam edilecek. Çünkü küçük yaşlarda görülen taşın ileride nüks etme riski daha fazladır.”

Çiçek, bebeklerde ve çocuklarda taş kırma operasyonu yaparken, hastanın hareketsiz kalması sağlamak adına anestezi uzmanı eşliğinde uyutulduğunu, akciğerler ve böbreklere şok dalgalarının zarar vermemesi için de verilen şok sayısı ve enerjisinin kısıtlı tutulduğunu vurguladı.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler