İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Kemik iliği nakil merkezi

ÇağlaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
9.955
Konular:
8959
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
212
Ticaret:
(0) %
18-04-2009 22:08
#1
Kemik iliği nakil merkezi
Yeterli merkez bulunmadığından uzun süre kemik iliği nakli yapılmasını bekleyen hastalar için Ankara'da yeni bir kemik iliği merkezi açıldı.

Sağlık Bakanlığı Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki kemik iliği nakil merkezi, Sağlık Bakanlığı'nın 2, Türkiye'nin 33. merkezi olarak nakillere başladı.Hastanenin Hematoloji Klinik Şefi ve Kemik İliği Nakli Direktörü Doç. Dr. Fevzi Altuntaş, uluslararası standartlardaki 10 yataklı merkezin son teknolojik cihazlarla donatıldığını söyledi.
Hastaların enfeksiyondan korunması için hepafiltreli havalandırmaya sahip merkezde, açıldığı Ocak ayından bu yana 8 hastaya kemik iliği nakli yapıldığını, 3 hastanın daha nakil yapılmak üzere yatırıldığını belirten Altuntaş, yılda 80-100 hastaya nakil yapılmasını planladıklarını kaydetti. Altuntaş, ''Edirne'den Van'a kadar Türkiye'nin her yerinden hastalarımız geliyor. Uzman bir ekiple hastalarımızı tekrar sağlığına kavuşturmak için çaba gösteriyoruz'' dedi.
Türkiye'de kemik iliği nakli merkezlerinin sayısının çok yetersiz olduğunu, yılda 3-4 bin nakil yapılması gerekirken bu sayının binde kaldığını bildiren Altuntaş, ''Bu, yapılması gereken nakil sayısının çok altında. Nakil yapılamayan hastalara ne yazık ki başarı şansı daha düşük tedavi yöntemleri uygulanıyor'' diye konuştu.


Türk kök projesi

Türkiye'de 70 milyonluk nüfusa rağmen henüz bir kemik iliği bankasının bulunmadığını, Sağlık Bakanlığı'nın hayata geçirmeyi planladığı ''Türk Kök Projesi'' ile bu eksiğin giderileceğini bildiren Altuntaş, şunları söyledi:
''Aile dışı doku bilgi bankasıyla kardeşi ya da bir başka yakınından ilik bulunamayan hastalara uygun verici bulunabilecek. Kordon kanı kök hücre bilgi bankasıyla da, yeni dünyaya gelen bebeklerin kordon kanları ailelerinin de izniyle saklanarak kemik iliği nakillerinde kullanılabilecek. Bu saklanan kordon kanından ileride ihtiyaç duyulması halinde sahibi ya da diğer kişiler yararlanabilecek. Bu hizmet ücretsiz olacak. Ama ailenin izni olmazsa kordon kanı belirli bir ücret karşılığında sadece sahibinin tedavisi için kullanılabilecek.''
Kordon kanının çocuk hastalar için iyi bir kaynak olduğunu anlatan Altuntaş, oluşturulacak doku bilgi bankalarının dünyadaki diğer merkezlerle bir ağ üzerinden irtibat halinde olacağını, uygun vericilerin böylece sadece Türkiye'den değil başka ülkelerden de aranabileceğini bildirdi.
Türkiye'de hematoloji uzmanı sayısının yetersiz olduğunu da belirten Altuntaş, açılan yeni merkezde bu eksiğin giderilmesine yönelik olarak uzman yetiştirildiğini kaydetti.
Lupus. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2009
Nereden:
Nerden geldiğimiz değil nereye gideceğimiz önemli..
Mesajlar:
227
Konular:
17
Teşekkür (Etti):
17
Teşekkür (Aldı):
33
Ticaret:
(0) %
10-05-2009 22:21
#2
bilgilendirme için saoL..

--------------------- Aynanın karşısına geçtiğinde yüzünün geneline değil, gözlerinin içine bakıyorsan mutsuzsun demektir.

ℓυρυs

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı