İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

ÖSS, gençleri sinir hastası yaptı

oguzmanav - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
05/2009
Nereden:
TÜRKİYENİN HERYERİ
Mesajlar:
1.262
Konular:
740
Teşekkür (Etti):
33
Teşekkür (Aldı):
134
Ticaret:
(0) %
01-06-2009 12:00
#1
Arrow
ÖSS, gençleri sinir hastası yaptı
ANKARA (ANKA) - Üniversite çağındaki gençlerin sadece yüzde 19.3'ü okulda aldığı eğitimle ÖSS'ye hazırlanıyor.

Türkiye KAMU-SEN Konfederasyonu'na bağlı Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan araştırma, ÖSS nedeniyle gençlerin büyük bölümünün kaygı, endişe, stres, sinir, alınganlık ve konsantrasyon bozulduğu gibi sorunlarla karşılaştığını da gözler önüne serdi.

Türk Eğitim-Sen, Ankara, İzmir, Kocaeli, Samsun, Erzurum, Mersin ve Kırşehir illerinde toplam 1100 lise son sınıf öğrencisi üzerinde ÖSS ile ilgili bir anket çalışması gerçekleştirdi. ÖSS'ye sayılı günler kala, anketten çıkan sonuçlar ÖSS'nin öğrenciler üzerinde nasıl bir etki yaptığını gözler önüne serdi.

Ankete göre öğrencilerin büyük çoğunluğu ÖSS'ye dershaneye giderek hazırlanıyor. Üniversite sınavına dershaneye giderek hazırlandığını söyleyenlerin oranı yüzde 68.5, sadece okulda aldığı eğitimle sınava hazırlandığını belirtenlerin oranı yüzde 19.3, hem dershaneye gittiğini hem de özel ders aldığını ifade edenlerin oranı ise yüzde 8.5 oldu. ÖSS'ye girmeyecek öğrencilerin oranı ise yüzde 3.7.

ÜNİVERSİTE KAZANAMAYAN YENİDEN DENİYOR

Ankete katılan gençlerin yüzde 55'i ÖSS'nin nitelikli bir eğitim almak ve iyi bir kariyer yapmak için gerekli olduğunu düşünürken; yüzde 32.2'si ÖSS'yi yaşamının dönüm noktası olarak nitelendiriyor. Gençlerin yüzde 5.5'i ÖSS'nin ailesini mutlu etmek için önemli olduğunu ifade ederken, sadece yüzde 1.8'i ÖSS'nin bilgi düzeyi ve performansı ölçtüğüne inanıyor. “ÖSS'nin benim için herhangi bir önemi yok” diyenlerin oranı ise yüzde 5.5. Araştırmaya göre, ÖSS'de bir üniversiteyi kazanamayan gençlerin yüzde 71.5'i yeniden sınava hazırlanıyor. Gençlerin yüzde 16.9'u hem sınava hazırlanıp hem çalışırken, yüzde 11.6'sı ise üniversite sınavına bir daha girmeyi düşünmüyor.

ÖSS GENÇLERİN PSİKOLOJİSİN BOZUYOR

Araştırma, ÖSS'nin öğrencilerin psikolojini nasıl etkilediğini de gözler önüne serdi. Ankete katılan öğrencilerin yüzde 43.3'ü ÖSS dolayısıyla kaygı ve endişe gibi duygularında artış olduğunu, yüzde 15.6'sı büyük stres ve baskı altında olduğunu, yüzde 12'si sinirli ve alıngan olduğunu, yüzde 9'u dikkat ve konsantrasyonunun bozulduğunu, yüzde 8.6'sı da depresyonda olduğunu açıkladı. ÖSS'nin psikolojisini olumsuz etkilemeyene gençlerin oranı ise sadece yüzde 11.3'te kaldı.

Araştırmaya göre ÖSS, gençlerin psikolojinin yanı sıra fiziksel aktivitelerini de bozuyor. Araştırmada, gençlerin yüzde 33'ü ÖSS'nin kendisini fiziksel olarak etkilemediğini belirtirken; yüzde 26'sı uykusuzluk, yüzde 16.6'sı baş ağrısı, baş dönmesi, yüzde 8.9'u karın ağrısı, midede kasılma, bulantı, yüzde 4.6'sı görme bozukluğu, yüzde 4.2'si nefes daralması, yüzde 3'ü ateş basması, üşüme, terleme, yüzde 2.1'i göğüs ağrısı, yüzde 1.5'i de bayılacak gibi olduğunu açıkladı.

GENÇLER DERSHANE OLMADAN ÖSS'YI KAZANAMAYACAĞINA İNANIYOR

Ankete katılan öğrencilerin yüzde 47.7.'si ailesinin üniversiteyi kazanması için kendisine baskı yaptığını söylerken, yüzde 52.3'ü böyle bir baskının söz konusu olmadığını ifade ediyor. Araştırmaya göre gençlerin yüzde 70'i dershaneye gitmeden üniversiteyi kazabileceğine inanmazken, yüzde 30'u dershaneye gitmeden üniversiteyi kazanabileceğini düşünüyor.

Öğrencilerin yüzde 41.3'ü ilköğretimde 1-3 yıl, yüzde 40.8'i 3-5 yıl, yüzde 13.4'ü 5-8 yıl, yüzde 4.5'i de 8 yıl ve üzerinde dershane eğitim aldığını açıkladı.

Ankete göre, ailelerin yüzde 45.1'i dershane için bugüne kadar 1-3 bin TL, yüzde 35.7'si 3-5 bin TL, yüzde 14.4'ü 5-10 bin TL, yüzde 4.8'i de 10-15 bin TL arasında masraf yaptı.

Ankete katılan öğrencilerin yüzde 53.5'i 1-3 saat, yüzde 33.1'i 3-5 saat, yüzde 7.8'i 5-7 saat, yüzde 5.5'i de 7-9 saat okul ve dershane dışında ders çalıştığını kaydetti.

YENİ SİSTEM KORKUTUYOR

Araştırmada, lise son sınıf öğrencileri üniversite sınavının gelecek yıl iki aşamada yapılacak olmasını nasıl değerlendirdikleri de soruldu. Ankete katılanların yüzde 42.8'i “olumsuz etkileyecektir” derken, yüzde 27.2'si olumlu etkileyeceğini düşünüyor. Bu soruya “fikrim yok” diyenlerin oranı ise yüzde 29.9'u buldu.

Ankete göre, öğrencilerin yüzde 69.5'i ÖSS'de katsayı adaletsizliği olduğuna inanırken, yüzde 30.5'i adaletsizlik olduğuna inanmıyor.

KONCUK: “GENÇLER ÖSS'Yİ HAYATININ MERKEZİNE KOYUYOR”

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, öğrencilerin ÖSS'yi hayatlarının merkezine yerleştirdiğine dikkat çekerken, ÖSS'ye kısa bir süre kala, kendisini büyük baskı altında hisseden öğrencilerin, psikolojik ve fiziksel birtakım sorunlar yaşadığını söyledi. Koncuk, “Üstelik sınava endeksli yaşayan çocuklarımız, dershaneye gitmeden ÖSS'yi kazanabileceklerine inanmamaktadır. Bu durum Türkiye'de okullarda verilen eğitimin yetersizliğine dair yerleşik bir kanaat olduğunu işaret etmektedir. Bu anlayış eğitim öğretimimiz açısından büyük bir tehlikedir. Milli Eğitim Bakanlığı eliyle öğrencilere ÖSS izni veriliyorsa, eğitim için dershaneler adres gösteriliyorsa eğitim sistemini tartışmaya açmak gerekir. Yanlış eğitim sistemi ve ÖSS'de sorulan sorularla müfredat programları arasında ağırlık yönünden uyumun olmaması öğrencileri okullar yerine, dershanelere yönlendirmektedir. İşte böyle bir ortamda gençlerimiz 14 Haziran tarihinde ÖSS'de ter dökecektir. Artık Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK'ün beraberce ayakları yere sağlam basan, ÖSS ile uyumlu, öğrencileri eğitimin içinde tutacak bir sistem ihdas etmesi gereklidir” diye konuştu.
cilingirci16 Teşekkür etti.
cilingirci16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
05/2009
Nereden:
bursa
Mesajlar:
140
Konular:
21
Teşekkür (Etti):
93
Teşekkür (Aldı):
7
Ticaret:
(0) %
01-06-2009 13:55
#2
s.a kardeşim aynen katılıyorum sana demekki bizim devlet okullarımız temel eğitim vermiyoki bizim cocuklarımızı dersanelere yönlendiriyo pek i biz çocuklarımıza zenginlergibi mecburmuyuz eğitime vermeye demekki fakirhalkın cocuklarının günümüz dünyasinda yreri yok ben bunu anladim kardeşim paylaşimin bilgiler çok güzel devamını dilerim ellerine sağlık

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı