Turkhackteam.org/net - Ethical Hacking & Cyber Security Platform

Turkhackteam.org/net - Ethical Hacking & Cyber Security Platform (https://www.turkhackteam.org/)
-   Sağlık (https://www.turkhackteam.org/saglik/)
-   -   Günde 1 bardak safra taşına engel (https://www.turkhackteam.org/saglik/280931-gunde-1-bardak-safra-tasina-engel.html)

oguzmanav 02-06-2009 12:21 12:21

Günde 1 bardak safra taşına engel
 
İngiltere'nin Norwich şehrinde bulunan Doğu Anglia Üniversitesi gastroentoloji uzmanı Dr. Andrew tarafından yapılan bir araştırmaya göre, günde bir bardak şarabın 'safra taşı' oluşumunu engellediği ortaya çıktı.

Safra taşlarının kalıtsal faktörlere, vücut ağırlığına, safra kesesi hareketine ve yanlış beslenmeye bağlı olduğunu belirten Dr. Andrew, dünyada her 10 kişiden birinde bu taşların görüldüğünü belirtti.

Doktorun 25 bin 639 kişi üzerinde yaklaşık 10 yılı aşkın süredir yürüttüğü çalışmada, günde bir bardak şarap içen grubun üçte birinde safra taşlarının oluşmadığı görüldü.

Yaptıkları araştırmada safra taşlarının oluştuğu insanlara diyet ve egzersiz yaptırdıklarını belirten doktor, "Daha önceki yıllarda yaptığım çalışmalarda şarabın 'safra taşları'na iyi geldiğini biliyordum ancak ne kadar tüketilmesi gerektiği henüz belirlenmemişti. Yaptığım bu araştırma sonucunda günde bir bardak (175ml) şarap tüketilmesinin yeterli olduğunu gördüm. Özellikle kadınlar günde 2 bardağı geçmemeli" şeklinde konuştu.


Şu Anki Saat: 19:48

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.