TARİHTE BUGÜN

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

En tasarruflu doğan bebek

oguzmanav - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
05/2009
Nereden:
TÜRKİYENİN HERYERİ
Mesajlar:
1.262
Konular:
740
Teşekkür (Etti):
33
Teşekkür (Aldı):
134
Ticaret:
(0) %
02-06-2009 12:22
#1
En tasarruflu doğan bebek
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek Ünitesi Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan ve ekibi, ilaçsız tüp bebek yöntemiyle elde edilen embriyoları dondurma teknolojisi kullanarak sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesini sağladı. İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen 16. Tüp Bebek Kongresi'nde vakayı sunan Prof. Dr. Gürgan, meslektaşlarının uyarısıyla yöntemin sadece Türkiye'de değil, Avrupa'da da ilk olduğunu öğrendi.
ESHRE (Avrupa İnsan Üremesi ve Genetiği Derneği) yönetim kurulu üyesi olan Prof. Dr. Gürgan, Gürgan Klinik'te Doç. Dr. Aygül Demirol ile yönettiği tedavinin sürecini şöyle anlattı:

'Tüp bebek kişiye özel bir yöntemdir. Siz uygun bir yöntemi, tüm teknolojileri kullanarak, ilave bir ücret talep etmeden yapabilmelisiniz. Bu hastamıza da bu yöntem çok uygundu. 30 yaşındaki S.D.'ye ilaçsız tüp bebek (ın-vitro Maturasyon-IVM) tekniği uygulanarak yumurtalarını laboratuvar ortamında geliştirdik. Elde edilen sağlıklı embriyolar seçilerek transfer ettik. Kalan 4 embriyoyu ise dondurduk. Transfer işleminin ardından elde edilen ikiz bebeğe hamile kalan hastamız maalesef 22. haftada bebeklerini kaybetti. Ancak birkaç ay sonra çift tekrar denemek istedi. Dondurduğumuz embriyoları çözdüğümüzde sağlıklı olan üçünü anneye adayına transfer ettik. Bu kez tekiz sağlıklı bir gebelik elde etti. 3.5 kilogram doğan bebek, şimdi bir aylık oldu.'

Türkiye kazandı
İlk olmanın kendisi açısından önemli olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Gürgan, 'Orada dünyanın çeşitli ülkelerinden birçok başarılı meslektaşımız vardı. Bu konuda dünyada 5 vakanın olduğunu, Avrupa'da yayınlanmış vaka olmadığını söylediler. Birçok tebrik aldık. En önemlisi onlara Türkiye'de böyle bir uygulamanın rahatlıkla yapılabileceğini göstermiş olduk. Bu gurur bize yeter' dedi.

Her kadında başarılı olmuyor
Bu teknoloji, polikistik yumurtalık hastaları ve 35 yaş altında olgunlaşmamış bile olsa yumurta sayısı yeterli olan gruplarda, tecrübeli bir ekip tarafından uygulandığında, kolay, ucuz ve yüzde 30'lara varan başarı şansı elde edilebiliyor. Üç avantajı var:

1- Herhangi bir yumurtlama enjeksiyonu kullanılmadığından maddi olarak çok daha avantajlı.
2- Tüp bebek tedavilerinde zaman zaman hayatı tehdit edebilecek boyuta varabilen aşırı uyarılma yoktur.
3- Daha kolaylıkla, daha az sayıda ultrason, daha az sayıda kontrol ile hastalara sunulabiliyor.
Akşam

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler