İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

"Kızımı kollarıma aldığımı zaman gözlerime inanamadım. Dakikalarca ona baktım, onu öp

oguzmanav - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
05/2009
Nereden:
TÜRKİYENİN HERYERİ
Mesajlar:
1.262
Konular:
740
Teşekkür (Etti):
33
Teşekkür (Aldı):
134
Ticaret:
(0) %
02-06-2009 12:57
#1
"Kızımı kollarıma aldığımı zaman gözlerime inanamadım. Dakikalarca ona baktım, onu öpDoku nakliyle yeni yumurta hücresi elde edildi
MALATYA (A.A) - İnönü Üniversitesi (İÜ) Turgut Özal Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Önder Çelik, domuzdan tavşana doku nakli yoluyla tavşan yumurtalıklarında yeni yumurta hücresi elde ettiklerini açıkladı. Çelik, domuz ince bağırsağı submukozasını (bağırsak duvarında, damar ve
sinirler bakımından zengin doku katmanı) tavşan yumurtalığına naklederek yeni yumurta hücresi elde etme konusunda yaptığı bilimsel çalışmanın, ABD'de saygın
bir dergi tarafından kabul gördüğünü ve önümüzdeki günlerde yayınlanacağını bildirdi.

Deneysel aşamada da olsa, dünyada bazı merkezlerde büyüme faktörleri ve kök hücre nakilleri yapılarak, laboratuvar ortamlarında ya da hayvanlarda yumurta üretme çalışmaları yapıldığını belirten Çelik, kendi çalışmalarının deneysel aşamada olmasına rağmen nakilde başarı sağlandığını ve yumurtalık fonksiyonlarını kaybetmiş hastalarda yeni bir tedavi yaklaşımının önünü açtıklarını kaydetti.

Doç. Dr. Çelik, şöyle dedi:"Bu nakille türler arası doku naklinin yapılabilirliğini de gösterdik. Dolayısıyla hayvandan insana da bu tip doku nakillerinin yapılabilecek olması gelecekte bu tip kök hücre kaynaklarından yumurta elde edilmesi bakımından bize ümit vermektedir. Bizim çalışmamız yumurtalığa ince bağırsak submukozası nakliyle ilgili yapılmış dünyada ve literatürdeki ilk çalışmadır. Ümit ediyorum ki Türkiye'den ve dünyadan daha geniş kapsamlı çalışmalar çıkar ve yumurtalık fonksiyonları erken yaşta kaybolmuş birçok hastanın büyük bir sabırsızlıkla beklediği kendi yumurtalarıyla gebe kalma imkanını sağlar"

Çalışmalarının devamında insanın kendi bağırsak dokularından yumurtalık hücresi oluşturabilmeyi ümit ettiğini de dile getiren Çelik, "Çünkü insanlara 'domuzdan ya da başka bir hayvandan nakil yapalım' dediğiniz zaman insanlar tarafından belki farklı algılanabilecektir. Ama tabii buradaki amaç türler arası alışverişin mümkün olduğunu kanıtlamaktır." diye konuştu.

-KANSER HASTALARI İÇİN DE UMUT-

Yumurtalık kanseri olan kadınların, radyo-kemoterapi tedavisi nedeniyle yumurtalık fonksiyonlarının sona erdiğini anımsatan Önder Çelik, bu kişilerin tedavi öncesi alınan yumurtalık dokularının dondurularak, tedaviden sonra tekrar nakledilebilirliğini de test ettiklerini bildirdi. Çelik, yapılan çalışmaların, etik kuruldan gerekli onay alındıktan sonra insanlar üzerinde gerçekleştirilebileceğini kaydetti. Yakınlar arası yumurtalık naklinin yurt dışında bazı ülkelerde gerçekleştirildiğini anlatan Çelik, bu merkezlerde ikizden ikize yumurtalık naklinin yapıldığını belirterek şunları söyledi:

"İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak bu konudaki kendi bilgi ve becerilerimizi artırmak, bu uygulamaları insanlarda yapabilir hale getirmek için Deney Hayvanları Üretim ve Araştırma Merkezimizde düzenli olarak çalışıyoruz. İnsanlarda bu işlemleri yapmak hayvanlar üzerinde yapmaktan daha kolay. İnsan yumurtalıklarının daha büyük olması nedeniyle uygun vakalar olduğu zaman özellikle ikiz kız kardeşte etik kurulu onayı alarak bu tip nakilleri yapmayı planlıyoruz."

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı