THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Burnunuz mu kanadı

oguzmanav - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
05/2009
Nereden:
TÜRKİYENİN HERYERİ
Mesajlar:
1.262
Konular:
740
Teşekkür (Etti):
33
Teşekkür (Aldı):
134
Ticaret:
(0) %
03-06-2009 13:45
#1
Burnunuz mu kanadıKBB Uzmanı Op.Dr. Murat Bulut, hangi sebeple olursa olsun kanama görüldüğünde bir KBB uzmanına başvurulması gerektiğini ifade etti.
Murat Bulut, burnun vücutta en fazla kanayan organlardan biri olduğunu ve baştaki çıkıntılı konumundan dolayı da en basit durumlarda dahi sıklıkla kanama görülebileceğini hatırlattı.

Bulut, "Travmalardan yara almadan kurtulanlar için söylenen 'burnu bile kanamadı' sözü de bu durumu ifade eder. Toplumda yaygın kanı; yazın daha fazla burun kanaması olacağıdır. Ancak istatistikler tersine kışın daha fazla burun kanaması olduğunu gösterir niteliktedir. Burun mukazasında tahrişe sebep olan ani ısı ve nem değişiklikleri burun kanamalarını tetikler." dedi.
Bulut, hangi sebeple olursa olsun burun kanaması görüldüğünde panik yapılmaması gerektiğini hatırlatarak şöyle konuştu: "Burun içindeki pıhtının mutlaka temizlenmesi gerekir. Vaka durumunda baş öne eğilip, burnun uç kısmı 2 parmak arasında sıkılıp buz uygulanmalıdır. Eğer baş arkaya doğru eğilirse kanın genizden boğaza gitme ihtimali artar. Ancak bu yöntemler kanamayı durdursa da hasta en kısa sürede KBB uzmanına ulak Burun Boğaz uzmanına başvurmalıdır."

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler