İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

MR-uyumlu kalp pili Türkiye'de

oguzmanav - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
05/2009
Nereden:
TÜRKİYENİN HERYERİ
Mesajlar:
1.262
Konular:
740
Teşekkür (Etti):
33
Teşekkür (Aldı):
134
Ticaret:
(0) %
04-06-2009 19:00
#1
MR-uyumlu kalp pili Türkiye'de
Kalp hastalıkları ölüm sıralamasında dünyada ilk sıralarda hâlâ yerini koruyor. Tıp teknolojisi ise bu ölümlerin önüne geçmek için var gücü ile çalışıyor. Önemli hastalıklardan biri de kalp elektrik sistem bozuklukları. Her yaşta görülebilen kalp hastalıklarının bazı türlerinde kalp pili takılması hastanın yaşamını sürdürmesini sağlıyor. Ancak kalp pili takılan hastaların en önemli sorunlarından biri ise MR'a (Manyetik Rezonans Görüntüleme), girememeleri.

ÇOK ÖNEMLİ BİR RİSKTİ
Manyetik alan yaratan MR cihazlarının kalp pilini devre dışı bırakması, bu cihaza ihtiyaç duyan yüzbinlerce hastayı mağdur edebiliyor; çünkü, kalp pili takılanların pek çoğunun ileri yaşta olduğu düşünüldüğünde, bu kişilerin başka hastalıklar nedeniyle MR çe-kilmesini zorunlu hale getiriyor. Ancak yeni kalp pilleri ile MR tehlike olmaktan çıktı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kamil Adalet, kalbin, elektriksel hastalıklarının tedavisinde kullanılan iki tür cihazın olduğunu söylüyor.

Prof. Adalet, "Kalp için iki önemli cihaz vardır. Biri kalp pili. Kibrit kutusu büyüklüğündeki bu cihaz göğüs bölgesinde cilt altına veya adale altına takılıyor. O cihazın kalp ile iletişimini sağlamak için de küçük bir tel de damardan kalbin içine ilerletiliyor. Tel kalp duvarına dokunarak günün 24 saati kalpte oluşan doğal elektriksel sinyallerini kalp piline ulaştırıyor. Pil, kalp atışının 60'dan aşağı inmesini engelliyor. İkinci cihaz ise defibrilatör olarak adlandırılıyor. Bu cihaz, hem kalp pili özelliği taşıyor, hem de kalp durduğu zaman saniyeler içerisinde elektro şok uygulayarak hastanın tekrar yaşama dönmesini sağlıyor" dedi. Türkiye'de her yıl bin beşyüzü ICD olmak üzere 6500 kalp pili takıldığını kaydeden Prof. Adalet, Türkiye'de 100 binden fazla insanda bu cihazların bulunduğunu belirtiyor.


Hastaları rahatlatacak
Prof.Dr. Kamil Adalet , "MR-uyumlu piller"in dünyada 2008 yılından itibaren kullanılmaya başlandığını ifade ederek, "Bu cihazlar Türkiye'ye yeni geliyor. Hem pil jeneratöründe, hem de cihaza ek olarak takılan tellerde elektromanyetik alandan etkilenecek materyal sayısı çok azaltıldı. Bu pille hastalar güvenle MR çektirebilecek. Eskiden kalp pili takılan hastaların pilllerin ömürleri bittikçe, yeni 'MR'dan etkilenmeyen pil'ler takılacak. Şüphesiz pil ihtiyacı olan yeni doğan hastalarda ise MR'dan et-kilenmeyen kalp pili ve tellerin kullanılması tercih edilecektir" dedi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı