İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Saman nezlesi, astımı tetikliyor

TiFus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2009
Nereden:
Müslümanlık, Türklük Denince Yüreklerin Kabardığı Yerden
Mesajlar:
1.078
Konular:
459
Teşekkür (Etti):
24
Teşekkür (Aldı):
148
Ticaret:
(0) %
25-08-2009 13:20
#1
Post
Saman nezlesi, astımı tetikliyor
Saman nezlesi, astımı tetikliyor

Bahar aylarında görülme sıklığı artan saman nezlesinin, astım hastalarının hayatını çekilmez hale getirdiği belirtildi. Astım hastalarının, mayıs ayı sonuna kadar piknikten ve yeşil alanlardan uzak durması gerektiği bildirildi.
Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Başkanı İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, bahar aylarında görülme sıklığı artan saman nezlesinin, astım hastalarının hayatını çekilmez hale getirdiğini belirterek, ''Hastalar, en azından mayıs ayı sonuna kadar pikniğe gitmemeli ve yeşillik alanda bulunmamalı'' dedi.
Tutluoğlu, yaptığı açıklamada, nefes darlığı, 3 haftadan uzun süren öksürük, göğüste ıslık sesi ve tıkanıklık hissi gibi belirtilerle kendini gösteren ve hava yollarının kronik iltihabı olarak tanımlanabilen astımın, Türkiye'de 5 milyon kişide görüldüğünün tahmin edildiğini belirtti.
Bahar aylarında görülme sıklığı artan ve halk arasında saman nezlesi olarak adlandırılan ''alerjik rinit''in hastaların hayatını çekilmez hale getirdiğini anlatan Tutluoğlu, alerjik rinitin astımlı hastaların yaklaşık yüzde 80'inde görüldüğünü ve hastalığın seyrini ağırlaştırdığını kaydetti.
Hastalara bahar aylarında daha dikkatli olmalarını tavsiye eden Tutluoğlu, ''Baharda polenlerle birlikte astımı tetikleyen saman nezlesinin yanı sıra yıl boyunca ev tozu akarları, mite denilen keneye benzer canlılar, kalorifer böcekleri, kedi, köpek ve kuş gibi hayvanlar da astımı azdırıyor'' dedi.
Tutluoğlu, astım ve alerjik rinitin artık ''tek hava yolu hastalığı'' olarak algılandığını ve tedavide ortak yaklaşıma yönlenildiğini dile getirdi. Hastaların saman nezlesinden korunmak için en azından Mayıs sonuna kadar pikniğe gitmemelerini ve yeşillik alanda bulunmamalarını öneren Tutluoğlu, şunları kaydetti:
''Büyük şehirlerde polen olmaz diye düşünülmemeli. Çünkü polenler 60 kilometre kadar uzağa uçarak gelebiliyor. Bu yüzden gerekmedikçe kapalı ortamda olmak ve mümkünse pencereleri kapalı tutmak hastalar açısından önemli. Bazı durumlarda ev ve araba içerisinde hepa filtreli hava temizleme cihazları kullanmak yararlı olabilir.''
Yapılan birçok çalışmanın alerjik rinitin sonradan astıma dönüşebildiğini gösterdiğini anlatan Tutluoğlu, şöyle devam etti:
''Astım ve rinit eşzamanlı görülebildiği gibi, nadir bazı durumlarda astıma alerjik rinitten önce de rastlanabilmektedir. Ama vakaların yüzde 70-80'inde alerjik rinitin astımdan önce veya astımla eşzamanlı geliştiği söylenebilir. Alerjik rinitin şiddeti astım gelişimini de etkilemektedir. Sonuçlanan çalışmalar rinit semptomlarının astım gelişiminde ne derece önemli olduğunu ortaya koymaktadır.''
Şehir hayatı ve sanayileşmenin astım görülme sıklığını artırdığına işaret eden Tutluoğlu, Türkiye'deki astım hastalarının yaklaşık 1 milyonunun İstanbul'da yaşadığının tahmin edildiğini kaydetti.
--------------------- Bir nasihat: Kendine dikkat et.
Bir rica: Sakın değisme!
Bir Dilek : Beni unutma.
Bir Yalan : Seni hiç sevmiyorum.
Bir Gercek : Seni çok özlüyorum

---------------------------
THT BoZKURTLaR

---------------------------
Hak Ediyorsam Lütfen Teşekkür Butonuna Bas ....

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı