İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Korunma Hakkında Çekinmeden Konuş

Genghis Khan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2009
Mesajlar:
4.549
Konular:
1451
Teşekkür (Etti):
584
Teşekkür (Aldı):
2137
Ticaret:
(0) %
29-09-2009 08:08
#1
Korunma Hakkında Çekinmeden Konuş
"Korunma Hakkında Çekinmeden Konuş"

26 Eylül Dünya Korunma (Kontrasepsiyon) Günü kampanyası kapsamında istenmeyen gebeliklere, aile planlamasının önemine dikkat çekmek amacıyla tüm dünyada çeşitli etkinlikler düzenleniyor.


Bu yıl 3.’sü düzenlenen Dünya Korunma Günü “Senin Hayatın, Senin Sesin: Korunma Hakkında Çekinmeden Konuş” sloganıyla kadınları, planlanmayan hamilelikler ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmaları konusunda bilinçlendiriyor.

Kampanya, kadınların korunma yöntemlerine ilişkin en doğru ve güncel bilgileri alabilmek ve kendilerine en uygun korunma yöntemini belirleyebilmek için doktora danışmalarını teşvik etmeyi amaçlıyor.

KORUNAN KADIN BİLİNÇLİ KADIN


Dünyada, ESC(Europian Society of Contraception), IPPF(International Planned Parenthood Federation), USAID (United States Agency International Development),Marie Stopes International gibi birçok büyük dernek ve sivil toplum kuruluşu tarafından desteklenen “Dünya Korunma Günü” Türkiye’de de Türkiye Aile Planlaması Derneği tarafından destekleniyor.

Geçtiğimiz aylarda TAPD tarafından başlatılan “Korunan Kadın Bilinçli Kadın” kampanyası da aynı amaca yönelik hazırlanan bir bilinçlendirme kampanyası.

Türkiye’de, her yıl 1,9 milyon gebelik gerçekleşmekte, bunların 550.000'i yani yüzde 30'u istenmeyen gebelik. 350.000 gebelik kürtajla sonuçlanıyor. 6000 çocuk sokakta yaşıyor. Her 5 çocuktan 1 tanesi okuma yazma öğrenemiyor.

İlköğretim çağındaki 1.4 milyon çocuk, okula gidemiyor. Kimsesiz çocuk sayısı 800 bin civarında. Her yıl ortalama 500 bebek sokağa bırakılıyor. 4 milyonu aşkın çocuk küçük yaşlardan itibaren çalışmaya mecbur kalıyor. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nda toplam 14.398 çocuk barınıyor.


Aile planlamasına ilişkin yürütülen bu kampanyaların bir diğer hedefi de, gençleri bilinçlendirerek gelecek nesillerin bu olumsuz hikayeleri yaşamasını önleyebilmek.
Türkiye Aile Planlaması Derneği Başkanı Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, kürtajın bir korunma yöntemi olmadığını söyledi. Şatıroğlu şöyle devam etti:

GEREKSİZ CERRAHİ MÜDAHALELERDEN KAÇININ


“Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına göre yeryüzünde her yıl yaklaşık 40 milyon gebelik yaşanmakta bunların yüzde 30’u planlanmamış gebelik olmakta ve tüm gebeliklerin yüzde 12’si (4,8 milyon kürtaj ile sonlandırılmaktadır. Unutmayın Kürtaj bir korunma yöntemi değildir, bu nedenle aile planlaması etkin yöntemlerini kullanın ki, lüzumsuz cerrahi müdahalelerden kaçınılabilsin.”

Prof. Şatıroğlu, “En iyi yada en etkin doğum kontrol yöntemi her kullanıcının özelliğine göre değişir. Her bireyin vücut özellikleri ve ihtiyaçları doğrultusunda kullanacağı yöntem tıbbi bilgiler ışığında belirlenmelidir. Modern doğum kontrol yöntemlerinin tercih edilmesinin bir sebebi de etkin korunmanın yanı sıra sağladığı ekstra faydalardır. Örneğin, uzun süre ve düzenli doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda “yumurtalık ve rahim kanseri” nin daha az görüldüğü ortaya çıkmıştır” diyerek konunun önemine dikkat çekti. Ve mutlaka “doktorunuza danışınız” mesajını verdi.

( Kaynak : Ntv Sağlık )
---------------------

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِارَّحِيم
"VATANIMIN HA EKMEĞİNİ YEMİŞİM; HA UĞRUNA KURŞUN!"


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı