İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Oyun Deyip Geçmeyin!

KaFKaNKaaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2008
Nereden:
Oradaydık ve Şimdi Buradayız
Mesajlar:
3.831
Konular:
2893
Teşekkür (Etti):
50
Teşekkür (Aldı):
912
Ticaret:
(0) %
09-10-2009 22:38
#1
Oyun Deyip Geçmeyin!
Anne-babanın ******yla ilişkisinin önemli bir kısmı oyun aracılığı ile gerçekleşir. Özellikle ******yla geçirdiği zamanlar kısıtlı olan ebeveynler oyun seçimine çok dikkat etmeliler. Aksi takdirde farkında olmadan yaptıkları müdahaleler ******n yaratıcılığını ve girişimciliğini engeller ve anne-babasıyla ilişkisini gerer.

"Oyun" ******n dünyasında kendini ifade etmesi yaratıcı becerilerini geliştirmesi ve iyi vakit geçirmesi kadar anne-baba ilişkisindeki pek çok çatışmayı çözmek ve bir uzlaşma ortamı yaratmak için en önemli alanlardan biridir.

Oyun oynayarak anne-babalar başka türlü hiçbir yolla olamayacağı kadar çocuklarına yaklaşabilirler ve onları keşfetme fırsatı yakalarlar. Çocuğun sadece bakımı korunması ve bir takım günlük yaşam hedeflerinin (temizlik ödev yapma oda toplama v.b.) gerçekleştirilmesi üzerinden giden anne-babalık ******n ihtiyaçlarını hiçbir şekilde karşılamaz.

Oyun da bunlar kadar önemli ve rutinde yer alması gereken bir süreçtir.

Ebeveynler çocuklarıyla oyun oynarken hem onlarla güzel vakit geçirmek hem de onlara bir şeyler öğretmek amacı güder. Özellikle çocuklarıyla paylaşacak vakti kısıtlı olanlar gün içinde onlara vermek isteyip de veremediği "her şeyi" birlikte oynadığı oyuna sığdırmaya çalışır; lego yapmak isteyen oğluna "uçak böyle yapılır" ya da evcilik oynamak isteyen kızına "dikkat et yemeği dökme" gibi müdahaleler yapması gibi.

Olumlu mesaj veren oyunlar oynamalı

Bazen farkında olmadan bu müdahaleler öyle çok olmaya başlar ki hem ******n yaratıcılığını ve girişimciliğini engellemeye hem de ebeveynin onunla olan ilişkisini germeye başlayabilir.

Çocuk ebeveyni daha çok öğretici konumda görebilir. Bu da ******n ya onunla güç mücadelesine girmesine ya da tamamen pasif bir konuma geçerek boyun eğmesine yol açabilir.

Hem kendisine güvenli hem de sınırlarını bilerek davranması için anne-babanın onunla geçirdiği olumlu bir zamanın olması yaptıklarının ve söylediklerinin duyulduğunu ve önemsendiğini hissetmesi ve yaptığı olumlu davranışların ödüllendirilmesi gerekmektedir. Çocuk negatif bir davranış gösterdiğinde (zarar verme dışında) ise anne ve babanın bu davranışı görmezden gelmeleri gerekmektedir.

Anne-babanın ******yla ilişkisinin önemli bir kısmı oyun aracılığı ile gerçekleşmektedir. Bu yüzden ******yla ilişkisini daha olumlu bir hale getirmek isteyen anne-baba ilk önce ******yla oynadığı oyunu olumlu bir hale getirmelidir.

Oyun süresince anne-babaların dikkat edeceği noktalar

1- Gün içerisinde hiçbir şekilde bölünmeyecek 10-15 dakikalık bir süre ayarlayın. Bu zaman her gün aynı saatlere denk gelsin.

2- Çocuğunuzun oyunu seçmesine izin verin. Kutu oyunları gibi net kuralları olan oyunları teşvik etmeyin.

3- Çocuğunuzu takip edin. Onun ne yaptığını dikkatli ve ilgili bir şekilde gözlemleyin.

4- Çocuğunuzun yaptıklarını gördüğünüzü ve bunlarla ilgilendiğinizi ona belirtin. "Arabanı çok dikkatli kullanıyorsun" gibi.

5- Çocuğunuzun söylediklerini duyduğunuzu ve bunlarla ilgilendiğinizi ona belirtin: "Daha oynamak istiyorum" dediğinde siz "Özel zamanımız hoşuna gitti" diyebilirsiniz.

6- Onun yaptıklarından ya da söylediklerinden hoşunuza gidenleri sözel olarak ödüllendirin."Yaptığın sarı ev çok hoşuma gitti" ya da sadece "Aferin!" diyerek ödüllendirebilirsiniz.

7- İstemediğiniz bir davranış gösterdiğinde bu davranışı sadece görmezden gelin. (3 4 5 ve 6. Maddeleri yapmayı kesin.) Yıkıcı bir davranışta bulunursa oyunu bırakın.

8- Çocuğunuza soru sormayın. "Ne yapıyorsun?" "Neden bunu çizdin?" gibi.

9- Öğretmeyin yalnızca ******nuzun sizi yönlendirmesine izin verin.

10- O istediği takdirde onun oyununa katılın ancak oyunu asla yapılandırmayın

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı