TARİHTE BUGÜN

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Mandalinalara dikkat

NafToCeMenT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2009
Nereden:
Anadolunun Bağrından :)
Mesajlar:
3.241
Konular:
1644
Teşekkür (Etti):
72
Teşekkür (Aldı):
457
Ticaret:
(0) %
12-11-2009 18:23
#1
Exclamation
Mandalinalara dikkat


Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Engin Başaran, domuz gribine önlem amacıyla tüketicinin narenciyeye yönelmesini fırsat bilen bazı kişilerin fütursuzca para kazanma hırsıyla olgunlaşmamış mandalinayı, hatta yeşil kabuklarını turuncuya boyayarak piyasaya sunduğunu öne sürdü.

Başaran, yaptığı açıklamada, tüketicilerin, H1N1 virüsünden (domuz gribi) korunmak için başta mandalina olmak üzere narenciye ürünlerine taleplerinin yoğunlaştırdığını söyledi.

Bu ürünleri tüketiciye sunan bazı kişilerin de ''fırsat bu fırsat'' diyerek dizginleyemedikleri para kazanma hırsıyla mandalinanın olgunlaşmışını da olgunlaşmamışını da hasat ederek tüketime sunduklarını öne süren Başaran, ''Hatta olgunlaşmamış yeşil mandalinaların kabuklarını da turuncuya boyayarak tüketiciyi aldatmaya yöneldiler'' iddiasında bulundu.

Başaran, gıdalara katılan, meyve ve sebzelere zehirli nitelikteki bu maddelerle müdahale edenlerin yarattığı risklere dikkati çekerek, şöyle konuştu:

''Bu tür maddeler, bünyesi gribal ya da solunum yolları enfeksiyonu sebebiyle güçsüz düşmüş kişiler üzerinde etkilerini normal kişilere göre daha fazla gösterebilmekte, hatta öldürücü nitelik bile taşıyabilmektedir. Bu tür olumsuzluklarla karşı karşıya kalmamak isteyen tüketicilerin ilk yapacakları şey, daha alırken meyve ve sebzelere dikkat etmeleridir.

Böyle bir durumla karşı karşıya kalınması durumunda tüketiciler, bu boyalı ürünleri bulundukları yerin tarım müdürlükleri ya da resmi-özel kurumlarda tahlil ettirmeli, yasalara aykırılığı tespit ettirmelidirler. Ardından da cumhuriyet başsavcılığına verecekleri dilekçeyle şikayetçi olmalı, yasal yollara başvurmalıdır.''

''AĞIR CEZALAR UYGULANMALI''
''İnsan sağlığını tehlikeye sokma pahasına, kısa yoldan fütursuzca para kazanmaya çalışanlara yasalar kapsamında ağır cezalar uygulanmalıdır'' diyen Başaran, bu aldatmanın, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'na göre suç olduğunu bildirdi.

Kanunun ''Kamu Sağlığına Karşı Suçlar'' başlığıyla düzenlenen bölümünde, bu fiilleri işleyenlerin ağır cezalara çarptırılacaklarının belirtildiğini ifade eden Başaran, 3 aydan 15 yıla kadar değişen hapis cezalarının yanı sıra adli para cezalarının verilebildiğini kaydetti.

Başaran, tüketicilerden, bilinçli ve kararlı davranarak bu tür olayların üzerine mutlaka gitmelerini, kendisini aldatan satıcıları bir daha mesleği yapamamaları yönünde girişimlerde bulunarak belediye ve ilgili meslek odalarına şikayet etmelerini istedi
--------------------- ..............................................Kok Türk....................................Alparslan Türkeş...................................THT BOZKURTLAR


.................................................. ..........................
Rehber Kuran Hedef TuranBookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler