TARİHTE BUGÜN

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Sağlığa yeni yol haritası

NafToCeMenT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2009
Nereden:
Anadolunun Bağrından :)
Mesajlar:
3.241
Konular:
1644
Teşekkür (Etti):
72
Teşekkür (Aldı):
457
Ticaret:
(0) %
14-11-2009 01:32
#1
Wink
Sağlığa yeni yol haritası
Sağlığa yeni yol haritasıAile hekimliği gelecek için umut vaad ediyor...


Türkiye’de sağlık hizmetleri içerisinde aile hekimliğinin yerini, önemini ve rolünü belirgin hale getirmek, Aile Hekimleri Dernekleri’ni tek bir çatı altında toplamak ve ulusal ve uluslararası platformlarda aile hekimliği disiplininin ilerlemesine katkıda bulunma amaçları doğrultusunda kurulan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), Aile Hekimliği uygulamalarının Türkiye’deki geleceğini, gerçekleştirdiği toplantıyla paylaştı.

“Türkiye’de Aile Hekimliği Uygulamalarının Önü Açık”

Türkiye’de ilk defa 2005 yılında başlayan ve bugün 35 ilde Türkiye nüfusunun yaklaşık %21’ine ulaşan Aile Hekimliği uygulamasının, ülkemizin temel sağlık sorunları konusunda attığı en önemli adımlar arasında yer aldığını belirten Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı ve AHEF 1. Ulusal Kongresi Kongre Başkanı Dr. Hamza Gemici; “Her ülkenin kendi gerçekleri doğrultusunda uyguladığı bir Aile Hekimliği modeli vardır. Bu ülkeler kendi sosyo-ekonomik ve demografik yapılarına uygun Aile Hekimliği modellerini oluşturmuşlardır. Ama bu dinamik bir süreçtir ve toplum yapısı ve gereksinimleri değiştikçe modeller de zaman içerisinde değişiklikler göstermektedir. Türkiye, dünyada yıllardır uygulamada olan Aile Hekimliği uygulamaları alanında gelecek vaad ediyor” dedi.

Hamza Gemici sözlerine şöyle devam etti: “Aile Hekimliği modeli ülkemiz gerçeklerine, nüfus yapısına, sosyo-ekonomik düzeyine uygun olarak değişebilir. Kendimize özgü uygulamalarımız olabilir ancak bunu yaparken disiplinin temel ilkelerine sadık kalınmalı, birinci basamak bakış açısı değişmemeli ve evrensel normlarına uygun yapılanmalıdır. İhtiyaç duyanlar önce birinci basamaktaki aile hekimlerine gitmeli, eğer gerekiyorsa hekimlerin yönlendirmeleri ile ikinci basamak düzeyindeki sağlık kuruluşlarına başvurmalıdır. Türkiye'de Aile Hekimliği 5 yıldır gündemde olan bir konudur. Biz gelecek açısından umutluyuz ve modelin zaman içerisinde oturacağına inanıyoruz”.

“Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu, Aile Hekimlerini Ulusal ve Uluslararası Platformlarda Temsil Ediyor”

2008 yılında kurulan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu’nun tavandan tabana değil tabandan tavana doğru bir hareketin sonucunda kurulduğunu ve doğal bir sürecin ürünü olduğunu belirten Dr. Hamza Gemici, Aile Hekimliği uygulamasının başlamasından sonra birbirinden bağımsız olarak iller bazında kurulan derneklerin birlikte hareket etmeye başladıklarını ve bu birlikteliğin gücünün sistem ve üyelerinin gelecekleri adına büyük fayda sağladığını ekledi. Gemici ayrıca; “AHEF'in öncelikli varlık nedeni sahada görev yapan aile hekimlerinin ulusal ve uluslararası platformlarda temsil edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda yapılacak her türlü aktivite AHEF'in doğal çalışma alanı içerisine giriyor. Uygulama, pilot aşamada iken ne derecede iyi kurgulanırsa, gerçek uygulama o derece de başarılı olacaktır. Bunun için de Aile Hekimliği ile ilgili hizmetin içinde olan her bileşen mutlaka geribildirimde bulunmalı, raporlar hazırlamalı ve öneriler sunmalıdır. Federasyonumuz bu konudaki çalışmalarını en ince detayına kadar planlıyor” dedi.

“Sağlık Bakanlığı ve AHEF işbirliği, Türkiye’deki Aile Hekimliği Uygulamaları’nda, özellikle sağlık harcamaları alanında vatandaşlara fayda getirecek.”

Düzenlenen öğle yemeğinde, Sağlık Bakanlığı ve AHEF işbirliğine de değinen Dr. Hamza Gemici, “ Federasyonumuzun Sağlık Bakanlığı ile işbirliği halinde bulunması büyük önem arz ediyor. Bakanlığımız bu konuda son derece açık. Sağlık Bakanımız Sayın Recep Akdağ, federasyonumuzun kuruluşundan sonraki çok kısa bir zaman dilimi içerisinde, iki defa görüşerek bu işbirliğine ne kadar önem verdiğini gösterdi” dedi.

İşbirliğinin bu şekliyle devam etmesinin AHEF’in işin içerisinde aktif bir rol almasının hem sistemin daha iyi işlemesini sağlayacağını, hem de ekonomik açından ülkemize fayda sağlayacağını belirten Gemici, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu konu sadece Sağlık Bakanlığı ile sınırlı bir konu değil. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Ömer Dinçer ile de görüşmelerde bulunduk. Bu görüşmelerde Aile Hekimliği uygulaması ile ilgili olarak pilot uygulamalardan kaynaklanan sorunlarımızı ilettik. Bakanımız konuyla çok yakından ilgilendiler ve işbirliği talebimizi kabul ettiler. Bunun dışında federasyonumuz, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile saha uygulamasında geri bildirimde bulunulması, çıkarılacak mevzuatla ilgili görüş paylaşımını içeren sürekli ve yapıcı bir diyalog içerisindedir”.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu 1. Ulusal Kongresi 2010 Yılında Düzenlenecek

Düzenlenen toplantıda AHEF 2. Başkanı Dr. İlknur Salman, 2010 yılında Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu 1. Ulusal Kongresi’ni (AHEKON 2010) gerçekleştireceklerini belirtti. Kongrenin aile hekimliği uygulamalarının Türkiye’deki geleceğine yönelik önemli bir yol haritası çizeceğini söyleyen Salman, kongre içeriğine dair bilgiler de verdi.
--------------------- ..............................................Kok Türk....................................Alparslan Türkeş...................................THT BOZKURTLAR


.................................................. ..........................
Rehber Kuran Hedef TuranBookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler