TARİHTE BUGÜN

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Doğanın gizli hazinesi: Mantar

KhrYsaOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
04/2009
Mesajlar:
13.923
Konular:
8027
Teşekkür (Etti):
598
Teşekkür (Aldı):
3170
Ticaret:
(0) %
19-11-2009 13:45
#1
Exclamation
Doğanın gizli hazinesi: Mantar

Mantarları yeteri kadar tanıyor muyuz? Mantarlardan yeteri kadar faydalanıyor muyuz? Mantarları doğru temizleyip, pişiriyor muyuz?

Doğanın gizli hazinesi olarak kabul edilen mantar, organik maddeleri karbon ve azot kaynağı olarak kullanabilen bir organizmadır. Yani dışarıdan beslenir. Zehirli olan mantar türleri bulunsa da, bizim burada ele aldığımız yenebilir mantarlar, büyük ölçüde sudan oluşan ve aroması nedeniyle bizlere çekici gelen bir besindir.
100 gram mantarın içeriğinde yaklaşık 2 - 5 gram protein, 4 - 6 gram karbonhidrat ve sadece 0,3 - 1 gram yağ bulunur. Geri kalanı sudur. Ancak bazı vitaminler ve mineral tuzlar açısından oldukça zengindir. Bu yüzden düşük kalorilidir ve kilo kontrol programlarında rahatça tüketilebilir.

ET YERiNE iYi BiR KAYNAK OLABiLiR

Mantarların içeriğinde şu vitamin ve mineraller bulunuyor-Selenyum: Vücut hücrelerini kalp hastalıklarına, kansere veya diğer yaşlılık hastalıklarına neden olabilecek hasarlara karşı, antioksidan olarak çalışan bir mineral olan selenyum, bağışıklık sistemi ve erkeklerin üreme fonksiyonları için çok önemlidir. Mantarların bir porsiyonunda 8 -22 mg selenyum bulunur..
- Bakır: Oksijenin vücudumuzda dolaşmasını sağlayan alyuvar yapmaya yarar. Kemik ve sinirlerin sağlıklı olmasına yardım eder.
- Potasyum: Genel olarak beslenmede yeterince alınmayan çok önemli bir mineraldir. Tansiyonu kontrol etmeye yarar, normal sıvı ve mineral dengesini sağlamakta görev alır. Ayrıca, kalp dahil, sinir ve kasların doğru çalışmasında rol oynar. Mantarlar, her bir ölçüde 267 - 407 mg. potasyum içerir.

- D vitamini: Mantarlar, D vitamini olan tek doğal besin kaynağıdır. Osteoporoza bağlı kalça kırıkları, D Vitamini alınması halinde büyük bir oranda azalabiliyor.
- B vitamini: Mantarlar ayrıca, B vitamini içerir. Bu vitaminler, proteinlerin, yağların ve karbonhidratların çözülerek, enerji olarak kullanılmasında yardımcı olur.
Mantarlar, et yemeyenler için de çok önemli bir kaynak olabilir
delidolunesrin Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler