THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Domuz gribinde korkulan oldu!

CoveRed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2008
Nereden:
!!! TANRI DAĞLARı !!!
Mesajlar:
2.458
Konular:
1563
Teşekkür (Etti):
214
Teşekkür (Aldı):
394
Ticaret:
(0) %
21-11-2009 20:51
#1
Domuz gribinde korkulan oldu!
Dünya genelinde yayılmaya devam eden ve 6 binden fazla insanın ölümüne yol açarak yarım milyon kişiye bulaşan domuz gribi salgınında korkulan oldu. Virüsün mutasyona uğradığı açıklandı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından cuma günü yapılan açıklamada, Norveç'te salgının yol açtığı ilk iki ölümün ardından alınan domuz gribi virüsü örneklerinde mutasyona rastlandığı belirtildi.

Ancak WHO, mutasyonun, daha bulaşıcı ve daha tehlikeli bir A(H1N1) virüsü tipine yol açmamış göründüğünü kaydetti.
WHO açıklamasında, "Norveç Sağlık Enstitüsü, WHO'yu üç H1N1 virüsünde mutasyon tespit edildiği yönünde bilgilendirmiştir. Virüsler ülkede salgının ilk iki ölüme ve bir kişinin de ağır bir şekilde hastalanmasına yol açmasının ardından izole edilmiştir" denilirken, sonraki vakalarda bu tür bir duruma rastlanmadığı belirtildi.
Norveçli uzmanların 70'ten fazla hastadan alınan örnekleri analiz ettiği ve testlerde başka mutasyon tespit edilmediği ifade edildi. Bunun mutasyonun ülke geneline yayılmadığını gösterdiği belirtiliyor.
VİRÜS ÇOKTAN MUTASYONA UĞRAMIŞ!

WHO sözcüsü Gregory Haertl AFP'ye yaptığı açıklamada, bu durumun şimdilik çok önemli bir etkisi olduğunu düşünmediğini söylese de örgütün Brezilya, Çin, Japonya, Meksika, Ukrayna ve ABD'de nisan ayında benzer mutasyonların tespit edildiğini açıklaması kafaları karıştırdı.

Mutasyonların ara sıra ve kendiliğinden meydana geldiği sanılırken, şimdiye dek az sayıda hastanın mutasyona uğramış virüslerden etkilendiği ve bir yayılmanın söz konusu olmadığı düşünülüyor.
TAMIFLU'YA DİRENÇLİ YENİ DOMUZ GRİBİ VAKALARI

Dünya Sağlık Örgütü, mutasyon sonucunda virüsün halihazırda kullanılan Tamiflu ve Relenza gibi ilaçların etkinliğini ortadan kaldırmadığını öne sürerken ABD'de virüsün Tamiflu'ya direnç gösterdiği tespit edildi.

ABD'de Tamiflu adlı anti-virüs ilaca karşı direnç geliştirmiş yeni domuz gribi vakaları belirlendi.
Amerikan sağlık yetkilileri, Kuzey Karolina eyaletinde son 6 hafta içerisinde, ilaca dirençli virüsle hastalanmış 4 vaka belirlendiğini açıkladı.
Dünyada Nisan ayından beri bu türden 52 vaka belirlendi. Bunlardan 15'i ABD'de ortaya çıktı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi yetkilileri, ülkedeki tüm vakaların yalıtıldığını kaydetti. Tamiflu, virüse karşı kullanılan 2 ilaçtan biri.
WHO verilerine göre, domuz gribinin nisanda Meksika ve ABD'de ilk kez ortaya çıkmasından bu yana yaklaşık 6 bin 750 kişi yaşamını yitirdi.
Bir haftada can kaybında yaklaşık 500 artış yaşanırken, örgüt domuz gribinin standart mevsimsel türlerinden her yıl 250 bin ila 500 bin kişinin öldüğünü tahmin ediyor.
MAKEDONYA'YA AŞI GÖNDERDİK

Türkiye, Makedonya’ya acil yardım olarak 5 bin adet domuz gribi aşısı gönderdi. Makedonya Sağlık Bakanı Buyar Osmani, Avrupa’dan sipariş ettikleri aşıların gelmesinin bazı teknik sorunlar yüzünden geciktiğini belirterek, “Türkiye’den yardım istedik. Hemen 5 adet aşı gönderdiler. Ne kadar teşekkür etsek azdır” dedi.

Türkiye’den gelen aşıların başta sağlık personeli olmak üzere en yüksük risk grubundaki vatandaşlara yapılacağını açıklayan Osmani, aşının güvenli olduğunu kanıtlamak için de ilk olarak kendisine aşı vurduracağını söyledi. Makedonya’da domuz gribi hastalığından bugüne kadar sadece bir kişi hayatını kaybetti.
---------------------
☪ ☪
[FONT=MS Shell Dlg][COLOR=silver]

ULU TANRI TÜRK'Ü KORUSUN ve YÜCELTSİN

Türkiye'nin Yükselişi İthal Fikirlerle

OLAMAZ


!!!NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE!!!

ÖNCE VATAN

CoveRed YOLLARIN SONU HEPİNİZ ALLAHA EMANET
Pikachu34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2009
Nereden:
!sTanßlue
Yaş:
28
Mesajlar:
823
Konular:
39
Teşekkür (Etti):
14
Teşekkür (Aldı):
88
Ticaret:
(0) %
21-11-2009 23:19
#2
Pff gittikçe yayılıyor tırsmaya basladım
--------------------- TurkHackTeam
aLem Bize BaQaR BiZ AleMe AqaR...
cHaGaTaY

CcC BozkurTLaR CcC

Paylaşım İçin Buradayız Flood Yapmak için Değil


Hakediyorsam Tesekkur Butonuna Basabilirsiniz..!
Saygılar ...

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler