TARİHTE BUGÜN

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Çoğu akciğer hastası hasta olduğunu farketmiyor

KhrYsaOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
04/2009
Mesajlar:
13.923
Konular:
8027
Teşekkür (Etti):
598
Teşekkür (Aldı):
3170
Ticaret:
(0) %
24-11-2009 14:56
#1
Exclamation
Çoğu akciğer hastası hasta olduğunu farketmiyor
Öksürük, balgam çıkarma ve nefes darlığı gibi şikayetleri olanlar hemen doktora gitmeli.


Ordu İl Sağlık Müdürü Yılmaz Dündar, Türkiye'de akciğer hastalığı bulunan her 10 kişinden 9'unun bunun farkında olmadan yaşadığını belirtti.

Dr. Yılmaz Dündar yaptığı açıklamada, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı'nın (KOAH) tüm dünyada 4. ölüm nedeni olduğunu ve her yıl bu hastalığa bağlı olarak 2.7 milyon kişinin öldüğünü kaydetti. Kronik havayolu hastalığı olan KOAH'ın yaygınlığının giderek arttığını belirten Dr. Dündar, "Ülkemizde de 5 milyon kişi bu hastalıktan etkilenmektedir. 3. ölüm nedeni olan bu hastalık nedeniyle her yıl 26 bin vatandaşımız ölmektedir. Buna karşın her 10 hastadan 9'u hastalığa sahip olduğunun farkında değildir" dedi.

KOAH'ın en önemli nedeninin sigara olduğunu ifade eden Dr. Yılmaz Dündar, "KOAH veya başka bir ifade ile kronik tıkayıcı akciğer hastalığı, nefes borularının kronik iltihabı olup ilerleyici bir hastalıktır. KOAH başta nefes borularının içinden geçen havanın akışında yavaşlama olmak üzere solunum fonksiyonlarında kötüleşmeye, öksürük, balgam çıkarma ve nefes darlığı gibi şikayetlere yol açar. KOAH'ın en önemli nedeni sigaradır. Diğer önemli nedenler arasında iş yerinde ve çevresel olarak toksik gaz ve
tozlar solunması ile ısınma veya yemek pişirme amacı ile odun, kömür, çalı, petrol ürünleri tezek gibi her türlü organik artığın iyice izole edilmeden yakılması sayılabilir. KOAH'la mücadelede en önemli aşama, sigara içme oranlarının azaltılmasıdır. Günümüzde KOAH hastaları erken teşhis ile birlikte uygun tedaviden büyük oranda fayda görmektedir. Yaşam kaliteleri belirgin bir şekilde düzelmektedir. Sigara içenler başta olmak üzere risk altındaki kişilerde 40 yaşından sonra ortaya çıkan öksürük, balgam çıkarma ve nefes darlığı gibi şikayetleri olanlar, KOAH yönünden araştırılmalıdır" diye konuştu.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler