THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

9 adımda sağlıklı yaşam garantisi

º²¤«♥ǻ∂ιуα๓ǻη♥»¤º² - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
09/2009
Nereden:
DÖNÜLMEZ AKŞAMIN UFKU
Mesajlar:
5.330
Konular:
1511
Teşekkür (Etti):
159
Teşekkür (Aldı):
1652
Ticaret:
(0) %
24-11-2009 23:12
#1
Arrow
9 adımda sağlıklı yaşam garantisi
Sağlık sorunları karşısında çaresiz kalmamak için bu önerilere kulak verin...


Sağlık taramaları, sağlıklı yaşam için son derece önemlidir. Çoğu insan, bir rahatsızlık hissetmeden doktora gitmez. Oysa, vücut bir noktada tıkanma yaşayıp, bununla baş edemediğinde sinyal verir.

Bilinçsizce kullanılan ilaçlarla geçiştirilen bu sinyaller, çok büyük sorunların ayak sesleri olabilir. Geç kalmadan önlem alabilmek için yandaki ipuçlarını değerlendirin. Sağlık taramalarını, bir çeşit yaşam oyun planı gibi görün. İşte yapılması gerekli testler....

PAP Smear

İlk PAP testi 18 yaşında yapılmalı, daha sonra 1-3 yıl arasında tekrar edilmelidir. Rahim ağzı, rahim ve yumurtalık kanserlerinin erken teşhisi için son derece önemlidir. Özellikle cinsel yolla bulaşan bir hastalık geçirilmişse, birden çok partner varsa ve sigara kullanılıyorsa bu test hayati önem taşımaktadır.

Laboratuvar testi

Bu incelemelerde kan şekeri, kolesterol, trigliserit ve ürik asit düzeyleri; böbrek, karaciğer ve bağışıklık sistemi fonksiyonları, vitamin ve mineral düzeyleri gibi birçok veri elde edilir. Tam kan sayımı, idrar tetkiki, tiroit fonksiyonları, kan biyokimyası gibi tetkikler doktorunuzun uygun gördüğü zaman aralıklarıyla yapılır.

Meme kontrol


Meme kanserinin erken tanısı için ergenlik çağından itibaren her ay periyodunuzu tamamladığınız gün, göğüslerinizi ellerinizle kontrol etmelisiniz. 40 yaşından sonra doktorunuz kontrolü yapacaktır.

Kan basıncı

18 yaşından sonra her iki yılda bir ölçtürülmelidir. 50 yaşından sonra ise, bu ölçümler senede bir kere yapılmalıdır.

Göz muayenesi

Şikayetiniz yoksa 3-5 yıl aralıkla, 50 yaşından sonra her yıl yapılmalıdır. Bu muayenede gözlük ihtiyacı, göz tansiyonu, katarakt gibi hastalıkların kontrolü gerçekleştirilir. İşitme Muayenesi: 50 yaşından sonra ortalama her 2 yılda bir kontrol edilmelidir.

Deri muayenesi

50 yaşına kadar her 3 yılda bir, sonrasında her yıl yapılmalıdır. Bu muayene, melanomlar dahil olmak üzere deri kanserinin erken teşhisi için çok önemlidir.

Dis kontrol

En ideal kontrol 6 ayda bir olandır. Mümkün değilse, en az senede 1 kere mutlaka dişler, diş etleri ve ağız sağlığı kontrolü yapılmalıdır.

Kolon tetkiki

Kalınbağırsak kanserlerinin ve öncüsü olabilecek bazı değişimlerin erken tanısı için incelemeler 50 yaşında başlamalıdır. İlk testler normalse 3 yıl arayla tekrar edilir.

Kolesterol:

İlk ölçüm 20 yaşında yapılmalıdır. Eğer normal sınırlar içindeyse, her 5 yılda bir tekrar edilmelidir. 50 yaşından sonra total kolesterol, HDL ve LDL, trigliserit ölçümleri 1-2 yıl aralığında tekrarlanmalıdır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler