Turkhackteam.org/net - Cyber Security Platform

Turkhackteam.org/net - Cyber Security Platform (https://www.turkhackteam.org/)
-   Sağlık (https://www.turkhackteam.org/saglik/)
-   -   Dünyanın En Sağlıklı Çayı Türkiye'de (https://www.turkhackteam.org/saglik/340344-dunyanin-en-saglikli-cayi-turkiyede.html)

-TürkBey- 26-11-2009 11:35 11:35

Dünyanın En Sağlıklı Çayı Türkiye'de
 
http://www.vatanbir.org/rsm/caykur-d...1234122437.jpg


Dünyanın en sağlıklı çayı Türkiye'de üretiliyor.

Dünya genelinde çay üreten 30 ülkenin Ekvator ve Ekvator'un hemen kıyısında yer alması ve bu bölgelerde tropikal iklimin olması sebebiyle pek çok toprak hastalığı ve zararlıya rastlandığını belirten Yüce, "Bu hastalıkların giderilmesi için biyolojik mücadelenin pahalı olması sebebiyle, kimyasal mücadele tercih ediliyor. Türkiye'de, iklimi dolayısıyla bu tür hastalık ve zararlılara rastlanılmaması sebebiyle Doğu Karadeniz çayı dünyada kimyasal ilaçlama yapılmayan tek çayı yapıyor." şeklinde konuştu.

Çaykur'un Diyarbakır Çayı adıyla ürettiği yeni ürünün tanıtımı için Diyarbakır'a gelen Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce, dünyanın en sağlıklı çayını ürettiklerini söyledi. Güneydoğu'da tüketilen kaçak çayın sağlıksız koşullarda üretildiğini anlatan Yüce, "Yurtdışından getirtilen kaçak çay hem insan sağlığına hem de ülke ekonomisine büyük zarar veriyor. Sosyal sorumluluk bilinciyle bölge insanının damak zevkine hitap edecek, özel harmanlanmış çok güzel bir çay çıkardık." diye konuştu.

"Dünya üzerinde Hindistan, Çin, Endonezya, Japonya, Sri Lanka gibi 30'un üzerinde çay tarımı yapan ülke var. Ama hiçbirisinin yetiştirdiği çay Türkiye'deki kadar sağlıklı değil" diyen Yüce, bu bölgelerde hastalıklarla biyolojik mücadelenin pahalı olması sebebiyle kimyasal mücadele yapıldığını kaydetti


Şu Anki Saat: 10:56

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.