TARİHTE BUGÜN

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Kış hastalıklarından korunmak için

KhrYsaOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
04/2009
Mesajlar:
13.923
Konular:
8027
Teşekkür (Etti):
598
Teşekkür (Aldı):
3170
Ticaret:
(0) %
09-01-2010 11:31
#1
Exclamation
Kış hastalıklarından korunmak için
Mide ağrılarından migrene kadar bir çok faydası bulunan ıhlamur aynı zamanda kilo verdirmeyi de sağlıyor.

Dâhiliye uzmanı Dr. Mehmet Aslan ıhlamurun çok faydalı bir bitki olduğunu belirterek her mevsim bolca tüketilmesi gerektiğini dile getiren Aslan "Ihlamur tam bir şifa kaynağı. Hem bağışıklık sistemini güçlendiriyor hem de bazı hastalıklara iyi geliyor. " dedi.

Yaprakları ve çiçekleri kurutulmuş genelde kaynatılarak çay şeklinde tüketilen ıhlamurun günde 2-3 fincan tüketildiği takdirde başta gribal enfeksiyonlar olmak üzere mide şikâyetlerine de iyi geldiğini vurgulayan Aslan şu bilgileri verdi: "Ihlamur terletici etkiye sahip olduğundan göğsü yumuşatır. Öksürüğü keser. Nefes almayı kolaylaştırır. Ayrıca mide üşümesine iyi gelir. İdrar söktürücü özelliği vardır. Böbrekleri temizler kum dökmeye yardımcı olur. Yatmadan önce içilen bir fincan ılık ıhlamur sinirleri yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliği sebebiyle uyumaya yardımcı olur."

İçinde uçucu yağ C ve P vitaminleri enzimler reçine tanen gibi maddeler bulunan ıhlamurun hazımsızlığa da iyi geldiğini anlatan Aslan bu bitkinin diğer faydalarını şöyle sıraladı " Hasımsızlık kabızlığa sebep olur. Ihlamur hazımsızlığın önüne geçtiğinden kabızlığa da iyi gelir. Ayrıca gaz sorununu ve bu sorundan kaynaklı sancıları giderir. Kan dolaşımını düzenlediğinden kişiyi rahatlatır. Migrene de iyi gelir. Eğer ıhlamur sabahları aç karnına içilirse kilo verdirmeye yardımcı olur. Ihlamur cilde de iyi gelir. Cilde parlaklık ve ışıltı verir çayı pamukla sürüldüğünde ciltteki lekeleri gidermeye faydası vardır."
bu bitkiden yeterince faydalanılamadığını ifade etti. Ihlamurun sadece kışın değil

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler