TARİHTE BUGÜN

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Yüksek kolesterole düşman 10 besin

KhrYsaOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
04/2009
Mesajlar:
13.923
Konular:
8027
Teşekkür (Etti):
598
Teşekkür (Aldı):
3170
Ticaret:
(0) %
09-01-2010 11:33
#1
Exclamation
Yüksek kolesterole düşman 10 besin
Bu sebzeler antioksidan içerdiğinden kalp hastalıklarına karşı koruyucu özelliğe sahip...

Reager’s Digets’e göre kolesterol şikâyetinizi ortadan kaldıracak 10 temel besin ve özellikleri şunlar:

1-Somon. Somon balığı da aynı sardalye ve tuna gibi omega-3 yağ asidi içerir. Omega-3 kalp ritmini düzenler kolesterol ve kandaki yağ oranını düşürdüğü gibi atar damarlardaki iltihaplanmaları azaltır.

2-Yulaf yulaf kepeği bakliyat fasulye ve bezelye gibi çözünebilir lif ve düşük yağ içeren yiyecekler total kolesterol seviyenizin yüzde 10-15 civarında düşmesini sağlar.

3-Meyve ve sebzeler lif zenginidirler ve araştırmalar gösteriyor ki sadece bir elma ve tabağınıza koyacağınız ekstra yeşil bir sebze yüzde 30 civarında kalp hastalıkları riskini azaltır.

4-Zeytinyağı kalp dostu Akdeniz diyetlerinin vazgeçilmezidir. Siz de doymuş yağlar yerine zeytinyağı kullanarak kolesterol ve kandaki yağ oranınızı düşürebilirsiniz.

5-Kuruyemişler yağ bakımından oldukça zengindir ancak bunların tekli ve damar sertliğine karşı koruyucu çoklu doymamış yağlara sahip çeşitleri vardır. Atıştırmak için kuruyemişlerden daha fazla lif protein vitamin E magnezyum vitamin B ve potasyum içeren yiyecek bulamazsınız. Ancak kuruyemişleri haftada 5 kere ve sadece bir avuç kadar tüketmelisiniz.

6-Soya fasulyesi bir zamanlar her şeyin tedavisi olarak bilinirdi ancak son araştırmalar soya ürünlerinin kolesterolü çok az düşürdüğünü tespit ediyor. Ancak soya protein açısından en az doymuş yağ oranı yüksek et ve peynire göre çok daha sağlıklı bir tercih olarak sofranızda yer alabilir.

7-Kızılcık suyu antioksidan zengini olarak biliniyor ve son araştırmalar Kızılcığın kalbi koruduğu ve günde üç kere içilen kızılcık suyunun HDL kolesterol seviyesini yüzde 10 civarında azalttığını gösteriyor. Araştırmalar sonuç olarak kızılcık suyunun kalp hastalığı riskini de yüzde 40 civarında düşürdüğünü söylüyor.

8- Kırmızı greyfurdu hastalarında deneyen İsrailli araştırmacılar yemeklerinde kırmızı greyfurt yiyen gönüllülerin total kolesterollerinde yüzde 15 LDL kolesterollerinde yüzde 20 ve kandaki yağ oranlarında ise yüzde 17 civarında düşüş tespit ettiler.

9-Domates sosu likopen olarak bilinen güçlü bir antioksidana sahiptir. Eğer pizza veya makarna yiyecekseniz üzerine bol bol domates sosu dökün. Domates sosunun içinde bulunan likopen sıcakta uçtuğu için daha çok çiğ olarak tüketmeniz öneriliyor. Likopen kalp hastalıklarından koruyucu özelliği ve LDL kolesterolünü kontrol etmesiyle dikkat çekiyor.

10-Elmanın içinde bulunan antioksidanlar karaciğeri uyarır ve kandaki zararlı LDL kolesterolü söküp atar. Son araştırmalar günde yenilen bir elmanın veya içilen elma suyunun LDL kolesterolünü yaklaşık yüzde 20 düşürdüğünü gösteriyor.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler