TARİHTE BUGÜN

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Sigaradan kurtulmanın en etkili yolu

ÇağlaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2007
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
9.955
Konular:
8959
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
212
Ticaret:
(0) %
13-01-2010 23:23
#1
Sigaradan kurtulmanın en etkili yolu
Dünya genelinde sigaradan kurtulmanın en etkili yolunun, 'şoklanmış hindi'' metodu olarak adlandırılan aniden bırakma yöntemi olduğu bildirildi.

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ubeyd Korbey, sigaraya yapılan zamdan sonra birçok kişinin bu zararlı alışkanlıktan kurtulmak için arayışa girdiğini belirtti.Yılbaşından bu yana derneği arayan çok sayıda yurttaşın, sigaradan kurtulmak için destek istediğini ifade eden Korbey, ''Özellikle ilk günlerde yoğun talep aldık. Fiyatların yükselmesi ve düşmesi arasında vatandaşın kafası karıştı ve bizi arayanların sayısında biraz düşüş oldu, ancak fiyatların oturması tekrar talebi artırdı'' dedi.
Korbey, sigaradan kurtulmanın birinci şartının motivasyon olduğunu belirterek, şunları söyledi:
''Tiryaki önce sigarayı beyinde bitirmeli, ardından kurtulmayla ilgili sürece başlamalı. Birçok kişi, azaltarak bırakabileceğini düşünüyor. Yavaş bırakma programlı olursa ve kısa sürede yapılırsa sonuç verebilir. Aksi halde kişi 'günde 5 adede indirdim' diyerek içmeye devam ediyor. Bir süre sonra bu durum kronik hale geliyor. Bu yüzden dünya genelinde en etkili yol 'şoklanmış hindi' metodu olarak adlandırılan aniden bırakma yöntemi. Motivasyon sağlandıktan sonra aniden bırakma oldukça etkili oluyor.''
Sigaradan kurtulurken tiryakiye bir yol haritası çizilmesi gerektiğini de ifade eden Korbey, ''Örneğin kişi, 'bir taneden bir şey olmaz' gibi tuzaklara düşmemeli. Gerekli fiziksel ve psikolojik destek sağlanmalıdır'' dedi.
Korbey, derneğe gerçekten sigaradan kurtulmak isteyerek başvuran tiryakilere fiziksel ve psikolojik destek vererek yönlendirdiklerini vurgulayarak, ''Yeter ki bize isteyerek gelsin. Tiryaki sigarayı bırakana kadar peşinden ayrılmıyoruz'' diye konuştu.
sruniam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2010
Nereden:
gallifrey
Mesajlar:
971
Konular:
71
Teşekkür (Etti):
49
Teşekkür (Aldı):
93
Ticaret:
(0) %
19-01-2010 14:31
#2
sigaranın azalması ne güzel inşallah herkes bırakır
--------------------- Okyanuslar mürekkebim ağaçlarsa kalemim benim.
Bitmek bilmeyen şarkılarla ruhun şad olsun alemim.
Yüzde ellin meleklerin,geride kalanın ifritin.
biolojikal gazlardan hasarlı beynim sen biliiiin.

emeğe saygın varsa o butona basarsın


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler