THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Alzheimer'a dindarlık çözümü

CoveRed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2008
Nereden:
!!! TANRI DAĞLARı !!!
Mesajlar:
2.458
Konular:
1563
Teşekkür (Etti):
214
Teşekkür (Aldı):
394
Ticaret:
(0) %
30-01-2010 11:15
#1
Alzheimer'a dindarlık çözümü


İtalya'nın Padova Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre dini yaşantısına önem veren insanların Alzheimer hastalığına yakalanmasının, diğer insanlara göre daha düşük seviyede olduğu belirtildi.

Araştırmayı yürüten Prof.Dr.Enzo Manzato başkanlığındaki ekibin çalışmaları sonucu dini sorumluluklarına önem verip yerine getirenlerin unutkanlığa düşme oranının dini yaşantısına dikkat etmeyenlerden az olduğu belirlendi.

64 hastanın katıldığı ve 12 ay süren araştırmada hastalar, dindarlığı az seviyede olanlar ve dindarlığı orta ve yüksek seviyede olanlar olarak iki gruba ayrıldı. Bir yıl süren araştırma süresince beyin fonksiyonları ölçülen hastalardan dindarlığı orta ve yüksek seviyede olanların yeme-içme, kendi başına giyinme, banyo yapma kabiliyetleri devam ederken düşük seviyede olanların bu kabiliyetlerinde kayıplar meydana geldiğinin gözlemlendiği ifade edildi.
Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkların tedavisinin olmadığı, ilaç tedavisi ve özel yaşam koşullarının hastalığın ancak ilerlemesini yavaşlattığına dikkat çekildi. Profesör Manzato sıradan sosyal yaşamdaki duyusal uyarıcıların kavramsal gerilemeye yol açtığının bilindiğini fakat bu araştırmada dindarlığın kavramsal kayıpları azaltıcı bir etken olarak tespit edildiğini söyledi.


---------------------
☪ ☪
[FONT=MS Shell Dlg][COLOR=silver]

ULU TANRI TÜRK'Ü KORUSUN ve YÜCELTSİN

Türkiye'nin Yükselişi İthal Fikirlerle

OLAMAZ


!!!NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE!!!

ÖNCE VATAN

CoveRed YOLLARIN SONU HEPİNİZ ALLAHA EMANET

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler