TARİHTE BUGÜN

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Burun estetiği ve Ameliyatları

DelPhoİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2009
Nereden:
BuRsATexAs
Mesajlar:
4.477
Konular:
1441
Teşekkür (Etti):
502
Teşekkür (Aldı):
1581
Ticaret:
(0) %
01-02-2010 13:21
#1
Burun estetiği ve Ameliyatları
BURUN ESTETİĞİ (RHİNOPLASTY) NEDİR?
Yüzün kendi içerisinde belirli oranlar ve açılar söz konusudur. Eğer bu açı ve oranlar burundan kaynaklanan bir nedenle değişmiş ise kişiye daha sert, daha kızgın bir yüz ifadesi vereceği gibi gözlerin ve dudakların da güzelliğini maskeleyebilir.Bu oranları yeniden oluşturmak amacıyla yapılan burun ameliyatlarına burun estetiği operasyonları denir.
HERKESE AYNI BURUN OPERASYONU MU YAPILIR?
Hastanın yüz yapısının,burnunun özellikleri ve beklentileri göz önüne alındığı zaman herkese yapılacak ameliyatın farklı ve kişiye has olduğu ortaya çıkar. Eğer ameliyat öncesi uygun planlama yapılır ise karşıdan bakıldığında burun deliklerinin göründüğü,aşırı kalkık, kesik gibi duran, mandal ile sıkıştırılmış gibi görünen veya bakar bakmaz ben estetikliyim diye bağıran üzeri çok oyulmuş burun gibi, estetik görünümle hiçbir ilişkisi olmayan burunlarla da karşılaşma söz konusu olmaz. Burada önemli olan cerrahın estetik anlayışı ve yeteneğidir.Cerrah bu meziyetlerini kullanarak, defalarca aynı operasyonu geçirme eziyetinden hastayı kurtarabilir. Böylece hem hasta hem cerrah mutlu olur.
AMELİYAT ÖNCESİ BURNUN NASIL OLACAĞI BİLİNEBİLİR Mİ?
Hastanın karşıdan ve yanlardan çekilmiş yüz fotoğraflarının bilgisayar ortamında değerlendirilmesiyle, özellikle yan profil görünümlerinin nasıl olacağı %100� e yakın bir oranda görülebilir. Yalnız şunu iyi ayırmak gerekir ki; bilgisayar ortamında yapılabilecek her hamlenin estetik cerrahi operasyonlarında karşılığı olmayabilir. Bu nedenle ameliyat sonrası bir sürprizle karşılaşmamak için, sadece ve sadece cerrahi olarak yapılabilecek değişikliklerin bilgisayarda gösterilmesi gerekir. Bu aşamada hasta-doktor ilişkisi ve güven tek belirleyicidir.
BURUN ESTETİĞİ AMELİYATLARINDA AYNI ZAMANDA NEFES ALMA PROBLEMLERİ DE DÜZELTİLEBİLİR Mİ?
Septum deviasyonu (burunda eğrilik ve nefes alma problemleri oluşturan bozukluk), daha önce geçirilmiş darbeler sonucu oluşan şekil ve nefes alma bozuklukları, konka hipertrofisi( burun eti) gibi sorunlar tek seansta düzeltilebilir. Böylelikle yüz ile uyum içerisinde, estetik ve doğal bir burun şekli elde edilirken, aynı zamanda nefes alma problemleri ve buna bağlı olarak gelişmiş olan sık boğaz enfeksiyonu ( tonsilit,farenjit vb.) da önlenmiş olur. Burundan köken alan; sesli nefes alıp verme, horlama ve baş ağrısı ile özellikle sabahları belirgin ağız kuruluğu ve boğaz ağrısı gibi sorunlar da giderilmiş olur.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATLARINDAN SONRA BURUN DÜŞMESİ VEYA ÇÖKMESİ DİYE BİRŞEY VAR MIDIR?
Bu bahsedilen şeyler burun estetiği ameliyatının normal sonuçları değildir.Hastanın problemleri doğru tespit edilmiş, planlaması iyi yapılmış ve ameliyatı başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş ise bilinenin aksine böyle şeyler kesinlikle söz konusu değildir. Eğer bu parametrelere dikkat edilmez ise hasta defalarca burun ameliyatı olmak zorunda kalabilir.
BURUN ESTETİĞİ SONRASINDA BURUN ALÇISI MUTLAKA KULLANILMAK ZORUNDA MIDIR, EĞER KULLANILACAK İSE SÜRESİ NE KADARDIR?
Klasik anlamda burun estetiği operasyonu sonrasında alçı veya termoplastik atellerin konulması gerekir ve ortalama bir hafta kalır. Bazen sadece küçük rötüşlerle burnun görünümü düzeltilebilir, bu tip ameliyatlar sonrası alçı yerine bandaj da yeterli olabilir.
BURUN TAMPONUNUN ÇIKARILMASI AĞRILI BİR İŞLEM MİDİR?
Önceleri çok uzun tamponlar burun içerisine doldurulduğu için tampon çıkarılırken doğal olarak hasta ağrı hissetmekteydi. Günümüz cerrahisinde hastanın konforunu bozacak uygulamalardan (eğer elzem değil ise) vazgeçilmektedir.Bu nedenle şimdi kullanılan tamponlar hastayı rahatsız etmeyecek şekilde,sadece 2-3 cm. uzunluğundadır ve hapşırmakla bile kendiliğinden çıkabilecek kolaylıktadır.Burun tamponu ameliyattan 1-2 gün sonra alınır, ağrı kesinlikle söz konusu değildir.
BURUN AMELİYATLARINDAN SONRA AĞRI HİSSEDİLİR Mİ VE GÖZ ÇEVRESİ MORARIR MI?
Eskiden, klasik burun estetiği ameliyatlarında burun kemiklerine müdahale edildiğinde morarma ve şişlikle büyük oranda karşılaşılırdı. Günümüzde ameliyat sırasında burun bölgesine, içerisinde ağrı kesici, kanamayı azaltıcı vb. ilaçlar bulunan bir solüsyon verildiği için ameliyat sonrası hem ağrı hissi hem de morarma ve şişlik oluşumu engellenmektedir.Bazı durumlarda ise morarmaya tamamen engel olunamaz ama minimale indirilebilmektedir.Burun ameliyatı sonrasında pek çok hasta basit ağrı kesici ilaçlara bile ihtiyaç hissetmemektedir.
BURUN ESTETİĞİ AMELİYATLARINDA HASTA-ESTETİK CERRAH DİYALOĞUNUN ÖNEMİ NEDİR?
Ameliyatın planlama aşaması tamamen kişiseldir ve cerrahın estetik vizyonu-beğenisi ile doğrudan ilişkilidir. Estetik vizyon, bilgi ve tecrübeyi tamamlayan, olmazsa olmaz bir parametredir. Planlama aşamasında hasta ve doktor benzer kaygıları gözetiyor ve estetik beğenileri örtüşüyor ise sonucun iyi olma olasılığı yüksektir. Bu diyalog kurulmadan, hastanın beklenti ve endişelerinin analizi yapılmadan gerçekleştirilecek bir operasyon doğal olarak beraberinde sürprizleri de getirecektir. Daha önce ameliyat olmuş bir kişinin burnunun örnek olarak gösterilip aynı burun şeklinin istenmesi de çok doğru değildir. Çünkü o burun, o kişiye yakışacak burundur, herkesin yüzüne yakışacak burun şekli farklıdır.Zaten burada önemli olan; kişinin beklentilerini de göz önünde bulundurarak, yüzüne yakışacak, ameliyatlı olduğu belli olmayacak, doğal ve güzel burun şeklini tespit edebilmektir. Örneğin; bir kişiye yakışmış bir burun şekli, seri üretim gibi yüzlerce kişiye fabrikasyon olarak yapılsa bazısında komik, bazısında vasat, bazılarında da muhteşem görünecektir çünkü, kişilerin yüz şekli ve kemik yapısı vb. pek çok faktör sonucu etkiler. Bu nedenle sadece mesleki beceri değil aynı zamanda estetik vizyon da başarılı bir operasyon için şarttır. Ayrıca estetik cerrah, hastanın isteklerinin gerçekçi olmadığına ( cerrahi olarak yapılamayacak,sağlığını bozacak vb.), veya sonucun estetik görünmeyeceği, aksine eskisinden daha kötü görüneceğine karar vermiş ama, hastayı ikna edememişse bu ameliyatı gerçekleştirmeyerek, olası hayal kırıklıklarının önüne de geçmiş olacaktır.
---------------------
Geçmişte yapmış olduğunuz hataları bilerek hayatınızı tekrar,tekrar ve tekrar yaşamak zorunda kalsaydınız ne yapardınız?

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler