İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

İnternetteki bitki uzmanlarına kanmayın

KhrYsaOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
04/2009
Mesajlar:
13.923
Konular:
8027
Teşekkür (Etti):
598
Teşekkür (Aldı):
3170
Ticaret:
(0) %
10-02-2010 15:42
#1
Exclamation
İnternetteki bitki uzmanlarına kanmayın
İnternetteki bitki uzmanlarına kanmayın
10 Şubat 2010 Çarşamba 04:15 NEVŞEHİR -AA- Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, son zamanlarda kendilerini "herbalist" olarak tanıtan kişilerin büyük çoğunluğunun hekim dahi olmadığını belirterek, "Kendilerine Herbalist adını veren bu kişiler, kanserden, damar tıkanıklığına, sedeften, siroza, kısırlıktan, felçlere, fıtıktan, behçet hastalığına kadar inanılması imkansız hastalık tedavileri yaptıklarını iddia ediyorlar" dedi.
Yorulmaz, internette yer alan sayfalarına bakıldığında, sağlık alanı dışında pek çok meslekten kendilerine "herbalist" sıfatı vermiş olan kişilerin ortaya çıktığının görüldüğünü söyledi. Yorulmaz, bu kişilerin kendi internet sayfalarında, sağlık konusunda aldıkları eğitimi incelendiğinde ise çoğunun kendi başlarına araştırarak hangi bitkilerin tedavi edici etkilerini öğrendiklerini iddia ettiklerini, bazılarının ise internet sayfalarında bu konuda bilgi vermediklerini kaydetti.
Bu kişilerin bazılarının da sağlıktan başka alanlarda ald ıkları eğitimi, yürüttükleri görevleri, başarılarını ayrıntılı bir bi çimde yazarak sağlık alanında da başarılı olabilecekleri imajı yaratmaya çalıştıklarına dikkati çeken Prof. Dr. Yorulmaz, şunları söyledi:
"Bu sayfalar incelendiğinde kendilerine herbalist adını veren bu kişilerin, kanserden damar tıkanıklığına, sedeften siroza, kısırlıktan felçlere, fıtıktan, Behçet hastalığına kadar inanılması imkansız hastalık tedavileri yaptıklarını iddia ettiklerini görmekteyiz.
Halbuki kanunlarımıza göre, hekim olmayan bir kişi bilgili bile olsa bırakın kanser, siroz gibi hastalıkları, nezle, soğuk algınlığı gibi basit hastalıkları bile tedavi etmeye yetkili değildir. Hastalıklar da bedensel özellikleri farklı olduğundan kişilere göre farklılıklar gösterir.
Bu nedenle de hastalanan kişi, bedensel özellikleri iyi bir muayene ve laboratuvar incelemelerini bir bütün olarak değerlendirmeden doğru ve yeterli biçimde tedavi edilemez. Ayrıca, hastalıkların çok sayıda nedeni vardır ve tedavi için mutlaka bu sebebin belirlenip ortadan kaldırılması zorunludur. Yani her hastalık her kişide aynı biçimde tedavi edilemeyebilmektedir."
Yorulmaz, adı ve yöntemi ne olursa olsun bir tedavi yöntemini insana uygulamak ancak insan vücudunu uzun bir eğitimle inceleyen, öğrenen ve yaptığı uygulamanın sonuçlarını değerlendirebilen hekimlerce yapılması gerektiğini, aksi halde geri dönüşü olmayan, hastalığın ilerlemesi ve tedavi edilemez hale gelmesi, sakatlıklar hatta ölüm gibi istenmeyen sonuçlar doğabileceğini de vurguladı.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı