İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

GSK'dan 'Avandia' açıklaması

BADİNHQ10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2009
Mesajlar:
1.080
Konular:
929
Teşekkür (Etti):
18
Teşekkür (Aldı):
52
Ticaret:
(0) %
22-02-2010 10:14
#1
GSK'dan 'Avandia' açıklaması
GlaxoSmithKline (GSK), tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan Avandia (rosiglitazon) adlı ilacın kalp krizine neden olduğu yönündeki iddia ile ilgili bir açıklama yaptı.

İSTANBUL - ABD Senatosunun hazırladığı bir raporda, Türkiye'de de satılan şeker hastalığı ilacı Avandia'nın on binlerce kalp krizi vakasıyla ilintili olduğu iddia edilmişti.

GlaxoSmithKline'dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"GlaxoSmithKline (GSK), 20 Şubat 2010 tarihinde yayınlanan haberlerde yer alan, tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan Avandia (rosiglitazon) adlı ilacın güvenilirliği konusunda yer verilen ifadeleri reddetmektedir.

Haberde yer alan iddiaların tersine ve Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanan prospektüste açıklandığı gibi, Avandia'nın kalp krizi riskini artırdığı veya kalp krizlerine yol açtığı yönünde herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.
Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 2007 yılında bu ilacın kalp krizine yol açtığı yolundaki iddiaları incelemiştir. Yapılan çalışmalar ardından, FDA tarafından bağımsız uzmanlardan oluşturulan bir danışma kurulunun tavsiyesine ve bilimsel kanıtlara dayanılarak ilacın tip 2 diyabet hastalığının tedavisinde kullanımına devam edilmesi yönünde karar alınmıştır.
Bilimsel ve medikal tartışmalarda klinik çalışmalar altın standart değerindedir. FDA’nın bu kararından sonra Avandia’nın güvenilirliği hakkında 7 büyük klinik çalışmanın sonuçları açıklanmıştır. Bu klinik çalışmaların hiçbirinde Avandia ile kalp krizi veya başka bir iskemik kardiyovasküler olayla istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki gösterilmemiştir.

GSK için hastaların güvenliği her zaman öncelik taşımaktadır. Bu yaklaşımla GSK, ilacın kardiyovasküler güvenilirlik profilini araştırmak amacıyla çalışmalarına Avandia için ruhsat başvurusu yapmadan önce başlamıştır ve halen de sürdürmektedir. GSK, Avandia için hiçbir oral antidiyabetik ilacın sahip olmadığı, toplam 52 binden fazla hastanın katıldığı uzun süreli geniş kapsamlı klinik çalışmalar gerçekleştirmiştir. GSK bu konudaki bilimsel çalışmalarının sonuçlarını düzenli olarak dünyadaki ruhsat otoriteleri, doktorlar ve kamuoyu ile paylaşmakta, ilacın prospektüsünün daima en güncel bilgilerle hazırlanmasını sağlamaktadır. Avandia’nın güvenilirliği konusunda FDA tarafından istenen ve bağımsız bir bilimsel ve güvenlik kurumları tarafından onaylanan TIDE adlı bir klinik çalışma da devam etmektedir.GSK, ürünleri hakkındaki bilimsel tartışmaları her zaman olumlu karşılamakta ve desteklemektedir. Bu yaklaşım çerçevesinde, şimdiye kadar yapılmış olan klinik araştırma sonuçlarını ve analizleri şeffaf bir şekilde internet sitesinden yayınlanmış ve bundan sonra da yayınlamaya devam edecektir.
GSK, hasta güvenliğinden hiçbir taviz vermeden, bilimsel yöntemlerle, etik kurallar ve yasalar çerçevesinde çalışmalarını sürdürecek; yenilikçi ilaçlar geliştirerek hastaların hizmetine sunmaya devam edecektir."
--------------------- B A D İ N H Q 1 0

Hakettiğini her zaman alırsın.

[gvideo]1546854150442394832[/gvideo]


KORK BİZDEN

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı