İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Nasır Tedavisi

abdullah_mabel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2007
Yaş:
27
Mesajlar:
463
Konular:
419
Teşekkür (Etti):
6
Teşekkür (Aldı):
11
Ticaret:
(0) %
29-06-2010 12:59
#1
Post
Nasır Tedavisi
Nasır Tedavisi

Nasır Tedavisi Birçoğumuz zaman zaman tüm yükümüzü çeken ayaklarımızı adeta esir alan nasırların kurbanı olmuşuzdur. Nasırın neden oluştuğunu bilmek, ondan kurtulmanızı çabuklaştırabilir. “Hiçbir şeyden çekmedi, nasırından çektiği kadar...” Orhan Veli'nin bu dizeleri, nasırın nasıl küçük ama etkili bir düşman olduğunu en yalın biçimde anlatıyor.

Nasır Nedir?
Nasır, kollozite denilen, ayak ve ellerde görülen beyaz veya sarı renkteki deri kalınlaşmalarıdır. Nasırın oluşmasında ana neden sürekli basınç ya da sürtünmelerdir. Nasır ayrıca, sıklıkla el işi yapanların avuçlarında, yüzük ya da ayakkabının vurduğu bölgelerde, sporcularda (örneğin halterciler), gitar ya da keman tarzı müzik aletleri çalanlarda ve bunun gibi bazı meslek gruplarında sıklıkla görülür. Ayrıca ayak formuna uymayan ayakkabıların, dar çorapların, yüksek topukların ve taban düşüklüğünün de nasıra yol açtığı bilinmektedir. Nasır bölgeleri, kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin eklem bozuklukları yüzünden parmakların deforme olması, parmak üstü ve altı nasırların oluşmasına yol açabiliyor. Ayakta basınç ve taban düşüklüğü gibi etkenler nasırın tabana yerleşmesine neden oluyor. Ayak fazla terliyorsa, yine nasırlara uygun bir ortam doğuyor. Nasır hakkında bilimsel araştırmalar yoluyla kanıtlanmış önemli bir bilgi de genetik olduğudur.

Nasır Nerede Oluşur?
Nasır sıklıkla ayak tabanlarında, parmak uçlarında, parmakların yan tarafında ve avuç içlerinde görülür. Parmak altları, parmak araları, parmak üstleri, taban ve topuklar en riskli bölgelerdir. Özellikle parmak aralarında, iki parmağın sürtüşmesinden doğan ve "kuş gözü" diye tabir edilen nasır türleri, en acı verenlerdendir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
-Herşeyden önce nasıra sebep olan basınç ve sürtünme ortadan kaldırılmalıdır. Buna kötü bir ayakkabı neden oluyorsa, bu hemen değiştirilmelidir. Nasır parmak arasındaysa, buralara salonumuzdan ve seçkin eczanelerde de bulabileceğiniz özel küçük yastıkçıklar/ halkalar yerleştirilebilir.
-Nasırlar uzman kontrolünde, mümkünse ayak sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir salonda tedavi ettirilmelidir. Böylece nasırın tekrarlama riski de önlenmiş olur.
-Ayağı korumak adına, banyodan sonra bir nemlendirici krem veya besleyici vücut yağı sürülebilir
-Nasırın üzerine solüsyon da sürülebilir. Bu solüsyonları hazır bulabileceğiniz gibi, salonumuzda da bulabilirsiniz. Bu preparat sabah ve akşam tekrarlanmak üzere nasırın üzerine sürülür. Nasır yumuşayınca bir cımbızla alınır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, ilacı kaydırmamaktır. İlaç asitli olduğu için nasırın üzerine denk gelmezse canlı dokuyu da etkileyebilir.Diyabetlilerde bu ürünler doktor kontrolünde kullanılabilir
-Nasır tedavisi kuru ayak üzerinde yapılmalıdır. Sertleşmiş ölü deriler veya hücreler kuru haldeyken özel aletlerle tamamıyla temizlenebilir. Böylece sağlıklı dokular da zarar görmez.

Bilinenin aksine pedikür bir nasır tedavisi değildir. Bu yüzden de ayak sağlığı uzmanlarının önermediği bir uygulamadır. Zira, pedikür sırasında kullanılan aletlerin sterilizasyonunun yapılmaması, pedikürü yapacak kişinin deneyimli olmaması nasır sorununuzun artmasına yol açabilir. Bilindiği üzere pedikür uygulamasında ayak sıcak suya konur. Sıcak suya konulan ayak da doğal olarak nemlenir. Bunun etkisi altındaki nasır sağlıklı dokuya da yayılır. Pedikürü yapan kişi de bu sebeple çoğu durumda nasırla beraber sağlıklı derinizi de alacaktır. Bu da iltihaplanmalara ve yaralara yol açar. Bu durumda nasırlı bölgede bölgesel ya da sistematik enfeksiyonlar, ödem, şiş ve abseler, hatta daha ileri safhalarda, ülser ve kangren bile ortaya çıkabilir.

Kimler Risk Altında?
Özellikle diyabet hastalarının ve kan dolaşım bozukluğu olanların nasır konusunda daha hassas olması gerekir. Eğer bir nasır veya nasır oluşumu söz konusu ise hemen bir dermatoloğa başvurulmalı ve doktor kontrolünde nasır tedavisi yapılmalıdır. Doktoru tarafından bir ayak sağlığı uzmanına yönlendirilen kişiye en uygun tedavi yöntemi belirlenip uygulanacaktır. Ayrıca zaten doku beslenmesi oldukça azalmış olan bu hastalarda enfeksiyonların yanı sıra kapanmayan yaralar, ülser hatta kangrene yol açabilecek yaralar oluşabilir.

Zor Nasırlar
Nasırın da zorluk dereceleri vardır. Bunların içinde en zor tedavi edilen ve en çok rahatsızlık veren tür, özellikle ayağın 4. ve 5. parmakları arasında çıkan nasırlardır. Nedeni, tahmin edilebileceği gibi dar ve sıkı ayakkabılardır. Bu ayakkabıların uyguladığı basınç sonucunda parmaklar birbirlerinin üzerine gelerek yapışırlar. Bu aşırı basınç yüzünden, parmakların arasındaki deri sertleşir ve gittikçe kalınlaşır. Dolayısıyla ağrılı bir durum ortaya çıkar. Bu ağrılar çoğu kez kişinin yürümesini engelleyecek kadar şiddetlidir. Dahası, nasırların etrafında çoğu zaman çatlaklar oluşabilir. Bu yarıklar, mikropların vücuda girmesini kolaylaştırmaktadır. Bu mikroplar, sadece o bölgeyi etkileyip enfeksiyon yapabilecekleri gibi daha sistematik hastalıklara da yol açabilirler. Buna örnek olarak mantar enfeksiyonlarını ve bacaklarda selülit yoğunlaşmasını gösterebiliriz.

Nasıl Önlenir?
Nasırın oluşmasını önleyebilmek için, öncelikle nasıra sebep olan basınç ve sürtünmelerin ortadan kaldırılması gerekir . Hassas ciltli kişiler nasıra eğilimi olan bölgelerini sürekli olarak nasır oluşumunu tetikleyebilecek travmalardan korumalıdır. Ayakkabıların ortopedik tabanlı, derilerinin yumuşak ve ön kısımlarının geniş olması gerekir.Kullanılan ayakkabı hakiki deriden imal edilmiş olmalı ve ayağın nefes almasına izin vermelidir. Aksi takdirde nasırın yanı sıra mantar da oluşabilir. Ayrıca ayakkabı ve çorap giyilmeden önce ayak iyice kurulanmalıdır. Ayağın nemini emen pamuklu çoraplar tercih edilmelidir.

Doğal Çözümler
Bazı basit reçeteler nasır tedavisinde size yardımcı olabilir;
-Ayaklarınızı on dakika süre ile sıcak suda tuttuktan sonra iyice kurulayın. 1 çay bardağı üzüm sirkesine batırıp ıslattığınız soğan zarlarını nasırın üzerine koyun ve 6 saat süre ile bekletin. Bu uygulamayı nasır sökülünceye kadar ara ara tekrarlayın.
-Bir tane kuru incirin ortasına iki kahve kaşığı kına koyup nasırın üzerine sarın ve 6 saat sonra değiştirin.
-Nasırların üzerine bir dilim limon veya ortadan kesilmiş domates koyun. İşlemi her gün tekrarlayın.
-1 baş kuru soğan ve 5 diş sarımsağı yağlı kağıda sarıp biraz pişirin. Sonra bunu nasırın üzerine koyun. Hergün tekrarlayın.
--------------------- Kuvvete Dayanmayan Adalet Aciz,Adalete Dayanmayan Kuvvet Zalimdir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı