İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Zona Hastalığına Dikkat!...

abdullah_mabel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2007
Yaş:
27
Mesajlar:
463
Konular:
419
Teşekkür (Etti):
6
Teşekkür (Aldı):
11
Ticaret:
(0) %
29-06-2010 13:52
#1
Post
Zona Hastalığına Dikkat!...
Zona Hastalığına Dikkat!.....


Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanı Dr. Halil Algan ve Dr. M. Anıl Süzer, su çiçeği geçirmiş hastalarda virüsün, sinir köklerinde gizlenip vücut direnci düştüğünde tekrar aktif hale gelmesiyle ortaya çıkan Zona hastalığını anlattı


Zona Hastalığı nedir, kimlerde görülür?
Dr. H. Anıl Süzer: Zona su çiçeği geçirmiş hastalarda görülen bir hastalıktır. Su çiçeği virüsü, sinir köklerinde gizlenir ve vücut direnci düştüğünde tekrar aktif hale gelir. Sinirin yayıldığı bölgede ağrı döküntü, kızarıklıkla ortaya çıkar. İleri yaşlarda Zona'dan sonra kalıcı ağrı oluşma riski artar. 50 yaşındaysa % 50, 60 yaşındaysa % 60 oranında yaşla beraber artan oranda Zona geçtikten sonrada ağrıların devam etme oranı bulunuyor.


ABD'de yapılan araştırmalara göre Zona ağrıları nedeniyle intihar eden birçok kişi vardır. Zona'ya ilk bir ay içinde müdahale edilmezse ağrılar kalıcı olur ve yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Kıvrandırıcı, yanıcı, batıcı, kıvrandırıcı bir ağrıdır. Hastaların bazen kıyafet ağrıyı arttırdığı için evde çıplak gezer, bölgeye buz koyarlar, sık duş alırlar.

Zona Hastalığını nasıl tedavi ediyorsunuz?
Dr. H. Anıl Süzer: Erken dönemde Zona başladığı zaman Sempatik Sinir Sistemi Blokajı enjeksiyonu yapıyoruz. Zona sinir kökü üzerinden yayılır yani virüs sinirin gittiği yere kadar yayılır. Sinir nereye gidiyorsa o bölgede görülür. İlk önce çizgi şeklinde ya da bölgesel bir kızarıklık ve döküntü ile ortaya çıkar. Hastalığı teşhis etmek çok kolaydır. Hastalar ilk önce Cildiye ve Dahiliye uzmanlarına görünüyorlar. Bu alandaki uzmanlar elbetteki teşhis ve tedavi de hastalara yardımcı olabilirler ancak ellerindeki imkanlar çok sınırlı. Çünkü Zona sinirlerine yapılan enjeksiyonlar ağrı uzmanları tarafından özel cihazlarla Sempatik Sinir Sistemi Blokajı adı altında yapılabilir.

Zona hastalığı tedavi edilmediğinde hastanın yaşamını nasıl etkiler?
Dr. Halil Algan: Zona Hastalığına yakalanan bir hastanın genellikle gitmediği hasta ve merkez kalmaz ve çare bulamaz. Günlük yaşantısı tamamen alt üst olur. Hem sosyo ekonomik hem ailesel sorunlar çıkartır. Bizim fabrikasını kapatan, işinden istifa eden ya da emekli olan bir çok hastamız var. Zona ABD'de hastaların % 13'ünün intihar etmesine neden olur.


Hastalık ne kadar süre içinde tedavi edilmelidir?
Dr. Halil Algan: Zona'nın aktif olduğu ilk bir ay içerinde tedavisi çok kolay. Tek bir iğne ile % 95 iyileşme sağlanıyor. Bazen ilk 6 hafta içinde de tedavi edilebilir ancak bu süreç geçtikten sonra hastanın yaşamı zorlaşır. Bazen bize gelen hastalar döküntü geçtikten sonra bize gelir ama üzerinden zaman geçtiği için hastalar için yapabileceklerimiz sınırlıdır.

En sık hangi bölgelerde ortaya çıkar?
Dr. Halil Algan: En sık sırt omurlarından çıkan sinirlerde ortaya çıkar ve arkadan göğüs bölgesine doğru döküntülü bir kızarık çizgi oluşturur. Bazen yüzde göz ve kaş üzerinde kızarıklık ve döküntü ortaya çıkar ve çok felaket görülebilir.


Zona çok ağrılıdır, bu yüzden hastalar doktora giderler. Doktor hastanın hemen teşhisi koyup onu doğru yere yönlendirilse hasta bu sorundan hemen kurtulur. İlk bir ay önemlidir.

Bu tür hastalıkların zamanında teşhis ve tedavi edilemem nedeni nedir?
Dr. Ünal Tutak: Ülkemizde Tıp öğrencilerine hastalıkların temeli olan ağrı dışında her türlü bilgi öğretiliyor. En ağır hastalıklar hakkında bilgi sahibi olan Tıp öğrencileri ağrılar hakkında 3 haftalık bilgi ile mezun oluyor. Örneğin, Tıp öğrencisi tüm kalp ameliyatları hakkında her türlü bilgiyi biliyor, müdahaleler hakkında her ayrıntıyı biliyor ancak bunu hayatı boyunca uygulamıyor. Bize kalp hakkında her şeyi öğrettiler, alanım olmadığı için hiç uygulamadım. Ders programlarının yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor.


Dr. Halil Algan: Anestezi uzmanları, enjeksiyonları ve ağrı tedavisi hakkında bilgi sahibidirler. Anestezi uzmanlarının ağrı uzmanlığına yöneltilmesi gerekir. Ülkemizde anestezi uzmanı açığı olduğu için haklı olarak, uzmanlar ameliyathanelere yönlendiriliyorlar. Bu açığın kapatılarak, ağrı uzmanları sayısının artması gerekiyor.
--------------------- Kuvvete Dayanmayan Adalet Aciz,Adalete Dayanmayan Kuvvet Zalimdir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı