İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Alerji

abdullah_mabel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2007
Yaş:
27
Mesajlar:
463
Konular:
419
Teşekkür (Etti):
6
Teşekkür (Aldı):
11
Ticaret:
(0) %
29-06-2010 13:58
#1
Post
Alerji
Alerji

Dünya nüfusunun üçte biri değişik tip alerjilerle boğuşmaktadır.

Bazı bilgilere göre, insanların yaklaşık %30-35’ i bir çok alerjene, yani alerjik tepkiye neden olan maddelere, karşı hassastır.


Bu makalede, neden bazı insanların alerjiye sahip oduğunu ve alerjileri neyin tetiklediğini öğreneceksiniz. Siz de bu insanlardan biriyseniz, bu makalenin sonunda yer alan alerjiyle mücadele bölümünü okumalısınız.
Neden alerjimiz var?

Alerjiye sahip olmanın asıl nedeni konusunda bilim adamları henüz kesin ve tek bir sonuca ulaşamamışlardır. Bazılarına göre, alerjen hassasiyeti aileden geçer. Bazı bilim adamlarına göre ise, herhangi bir hastalıktan ötürü bağışıklık sistemimizin zayıfladığı ve kendini savunamaz bir halde olduğu bir anda alerjenlerle temas edersek, alerji geliştiririz. Bundan dolayı alerjenlerle mücadele edemeyip, alerjik oluruz.
Alerjilere pek çok şey neden olur; en sık görülenler:

Küf,
Evdeki toz akarları,
Bazı yiyecekler, örn. fındık/fıstık, deniz ürünleri, yumurta, soya, süt, kahvaltılık gevrekler (özellikle mısır),
İlaçlar, örn,; penisilin, lokal anesteziler,
Böceklerin zehiri (arı sokması) …
Alerjik reaksiyon nasıl anlaşılır?

Alerji semptomları üç kategoriye ayrılır: Hafif, orta ve güçlü
1. Hafif şiddetli alerjik reaksiyon

Vücudun küçük bir bölümünde, lekelenme, kızarıklık ve gözlerin veya burnun akması şeklinde ortaya çıkar. Hafif şiddetli reaksiyonlar vücudun diğer bölgelerine sıçramaz.
2. Orta şiddetli alerjik reaksiyon

Genellikle, vücudun büyük bir bölümüne yayılır. Bu şekilde, mesela kaşınma, boyundan omuzlara, yüze ve göğse yayılabilir. Orta şiddetli reaksiyon genellikle nefes güçlüğüne de neden olur.
3. Güçlü alerjik reaksiyon

Bu tip reaksiyon, vücudumuzun, karşılaştığı bir alerjene karşı şiddetli tepki vermesi ve vücudumuzun tamamının bundan etkilenmesidir. Gerçekten güçlü semptomlar, güçlü alerjik reaksiyonu ölümcül bir hale getirebilir. Reaksiyon kaşınmayla başlar ve kısa sürede hemen hemen tüm vücuda yayılır. Solunum yollarının tıkanması ve hatta boğulmayla sonuçlanabilir.
Alerjiyle Nasıl Mücadele Edilir?

Evinizi düzenli olarak elektrikli süpürgeyle temizleyin ve derli toplu tutun. Düzenli temizlik ve toz alma sayesinde, evinizdeki böcek sayısını kontrol altında tutabilirsiniz. Daha fazla temizlik daha az toz akarı anlamına gelir.
Sık sık ortaya çıkan bir alerjiniz varsa, tüylü ve kıllı hayvanlardan uzak durun. Tüyler ve kıllar alerjilerin en sık rastlanan nedenlerindendir.
Evinizin rutubetli olmamasını sağlayın veya evinizde rutubetli alanlar olmamasına dikkat edin çünkü, alerjilerin en yaygın nedenlerinden biri olan küf, böyle ortamlarda ortaya çıkar.
Bazı vitaminlerin alerjenlere karşı dayanıklılığı arttırdığı bilinmektedir. YYeterli miktarda A, C ve E vitamini almalısınız:
-- C vitamini alerjilere karşı mücadelede çok etkilidir. Güçlü bir antioksidan olması nedeniyle, bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını hızlandırır ve doğal bir antihistaminiktir.
-- E vitamini, alerjilerin tedavisinde etkin bir şekilde kullanılır çünkü, hücreler arası bağlantılarda fonksiyon gösteren güçlü bir antioksidandır.
-- Alerjilerle mücadelede yardımcı olan pek çok madde yeşil çayda bulunur.
En önemli konu korunmaktır, bu yüzden bağışıklık sisteminize dikkat edin (özellikle sonbahar ve kış aylarında dikkat edin). Herhangi bir hastalık nedeniyle bağışıklık sisteminiz zayıfladığında, alerji yaratabilecek alerjenlerle temas etmemeye çalışın.
Not: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır ve doktor görüşü yerine geçmez.
--------------------- Kuvvete Dayanmayan Adalet Aciz,Adalete Dayanmayan Kuvvet Zalimdir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı