THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

CPR (yapay solunum ve kalp masajı)

abdullah_mabel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2007
Yaş:
27
Mesajlar:
463
Konular:
419
Teşekkür (Etti):
6
Teşekkür (Aldı):
11
Ticaret:
(0) %
29-06-2010 15:10
#1
Post
CPR (yapay solunum ve kalp masajı)
CPR (yapay solunum ve kalp masajı)

CPR kardiyopulmoner resüsitasyona dayanmaktadır. Kardiyo kalp demektir. Pulmoner ise akciğerler manasına gelir. CPR, kalp durduğu zaman kişye oksijen vermek ve kalp atışlarını geri getirmek içi uygulanan bir yöntemdir. CPR, bir kişinin kalbinin durması veya nefes alamaması gibi acil durumlarda uygulanan bir prosedürdür.

Kardiyak arrestlerin(kalp krizi) %75’i evde meydana gelir. Kardiyak arrest olduğu zaman, kalp durur. Bu durumda, hemen 112 aranmalı ve yardım gelene kadar CPR uygulanmalıdır. Eğer CPR yapılmazsa, kalbi duran kişinin beyni 5 ile 10 dakika içinde zarar görebilir.

CPR, bir kişinin akciğerlerine ağızdan ağıza resüsitasyonla hava üflenmesi ve göğsüne baskı uygulanması şeklinde yapılır. Ağızdan ağıza resüsitasyon, kişiye oksijen gitmesini ve göğüse bastırmak kalbin kan pompalamaya devam etmesini sağlar. Bir yetişkine yapılacak CPR’de takip edilmesi gereken yollar şunlardır:

1. Kişinin size cevap verip vermediğini kontrol edin. Örneğin, onunla konuşun veya hafifçe vurun. Eğer cevap alamazsanız, CPR’ye başlayın. Etrafınızda başka birileri varsa, onlardan 112’yi aramalarını isteyin. Eğer yalnızsanız, CPR’ye başlamadan önce 112’yi arayın.

2. Hastanın başını geriye itin, çenesini yukarı kaldırın, ve nefes alıp almadığını kontrol edin. Hastayı dikkatli bir şekilde sırt üstü yere yatırın. Yanına diz çökün, ve bir elinizle hastanın alnını diğer elinizle çenesini tutun. Başını arkaya itin ve alt ve üst dişleri birbirine dokununa kadar çenesini yukarı kaldırın. Normal nefes alıp verme için, bakın, dinleyin ve hissedin. Nefes alıp almadığını anlamak için 10 saniyeden fazla zaman geçirmeyin.

3. İki kere nefes verin. Eğer hasta nefes almıyorsa, burnunu sıkıca kapatın ve ağzını ağzınızla kapatın. Normal bir nefes alın ve hastaya 1 saniye süreyle kurtarıcı havayı üfleyin. Verdiğiniz havayla, hastanın göğsü kalkmalı. Eğer, ilk hava üflemeyle göğsü kalkmazsa, ikinci havayı vermeden önce, hastanın başını tekrar arkaya itmeli ve çenesini yukarı kaldırmalısınız.

4. 30 defa göğüs kompresi uygulayın. 2 kere kurtarıcı nefes verdikten sonra, göğüs kompresine başlamalısınız. Ellerinizi hastanın göğsünün ortasına yerleştirin. Bir elinizi diğerinin üstüne koyun. Elinizin bileğe yakın yeriyle, göğsü yaklaşık 5 cm aşağı indirecek kadar sert bir şekilde bastırın. Göğüse dakikada yaklaşık 100 kompres hızıyla, yani saniyede bir defadan daha hızlı bir şekilde, 30 kere baskı uygulamalısınız.

5. 2 ile 4 arasında yapılan işlemleri tekrarlayın. Hasta nefes almaya başlayana kadar veya profesyonel yardım gelinceye kadar, 2 nefes ve 30 baskı şeklinde devam etmelisiniz.

Göğüs üzerine uygulanan baskı esnasında, göğüste acı olabilir, veya kaburga kemikleri kırılabilir.

CPR uyguladığınız kişi, nefes almadığı halde kusabilir. Bu durumda, hastayı yan tarafına çevirmeli ve kusmuğu temizlemeye çalışmalısınız. Boğazı ve ağzı temizlendikten sonra, eğer hala nefes almıyorsa hastaya CPR uygulamaya devam etmelisiniz.

CPR yapabileceğinize dair sertifika almak için, CPR ilkyardım eğitim merkezlerine gidebilirsiniz.

Yetişkinler için yapılacak CPR sınıflarında, felç veya kalp krizi semptomları ve belirtileri hakkında bilgi verilmektedir. Ayrıca bebeklerde ve çocuklarda nasıl CPR yapılacağı da öğretilmektedir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda uygulanacak CPR prosedürleri birbirinden farklıdır
--------------------- Kuvvete Dayanmayan Adalet Aciz,Adalete Dayanmayan Kuvvet Zalimdir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler