İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Damar Tıkanıklığına Trombolitik Tedavi

omega7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2010
Mesajlar:
429
Konular:
79
Teşekkür (Etti):
7
Teşekkür (Aldı):
28
Ticaret:
(0) %
17-07-2010 23:07
#1
Damar Tıkanıklığına Trombolitik Tedavi
Beyindeki damarların tıkanması halinde hayati tehlike taşıyan damar içi pıhtıların eritilerek damarların açılmasını sağlayan ’’trombolitik tedavi’’ Sağlık Bakanlığı hastaneleri içinde ilk kez Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uygulanmaya başladı.
Sağlık Bakanlığı Ankara Numune Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Nurullah Zengin, yöntemin; akciğer embolizminde, toplar damar pıhtılaşmasında, kalp krizindeki tıkalı koroner damarlarda, beyin damarlarındaki tıkanıklıklarda, bypass cerrahisi yada stent yerleştirilmiş damarlarda, kol ya da bacaklardaki ani oluşan atardamar tıkanıklıklarında uygulandığını söyledi.
Nurullah Zengin, tedavide özel pıhtı eritici ilaçlar kullanıldığını ve damar hastalıklarının tamamına yakınında bu ilaçların pıhtı olan damarın içine çok ince borular kullanılarak verildiğini belirtti.
Zengin, ’’Uygulanan bu yöntem sayesinde beyin damarı tıkanıkları tam olarak ortadan kaldırılabiliyor. Tanısal amaçlı uygulamalarda da rutin olarak yapılıyor. Tedavi amaçlı ise yarısı stent uygulaması olmak üzere 40 civarında hastaya uygulama yapıldı’’ dedi.
Trombolitik tedavinin genelde yoğun bakım, anjiografi ünitesi ya da altyapıya sahip ameliyathanelerde yapılabildiğini dile getiren Zengin, pıhtılaşma bozukluğu olan kişilerde trombolitik tedavinin yan etkilerinin fazla olabileceğini, iç kanama geçmişi, kontrolsüz yüksek kan basıncı, gebelik, kalbin iç yüzünün enfeksiyonu, ileri yaş, şeker hastalığına bağlı gözün iç tabakasının hastalığı gibi durumlarda yöntemin riskli olabileceğini bildirdi.
Tedavinin en önemli yan etkisinin kanama olduğuna dikkati çeken Zengin, şu uyarıda bulundu:
"Giderek kötüleşen kol yada bacak ağrısı, ateş, solunum güçlüğü, giderek artan bulantı, kusma ya da öksürük, kol ya da bacakta morarma, şişlik ve ağrı, kusma ya da dışkı ile kan gelmesi, kateterlerin yerleştirildiği girişim bölgelerinden kan gelmeye devam etmesi halinde en kısa süre içinde hastaneye başvurulması gerekiyor"
---------------------

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı