THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

300 bin sağlık çalışanının mağduriyeti giderilsin

iSyankaraLı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hesap Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
08/2009
Nereden:
Her Yerden.
Mesajlar:
5.552
Konular:
3438
Teşekkür (Etti):
213
Teşekkür (Aldı):
1046
Ticaret:
(0) %
0
318
25-08-2010 21:07
#1
Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı: "Doktorlara döner sermaye peşin ödeniyor, diğerleri mahrum bırakılıyor"

"300 bin sağlık çalışanının mağduriyeti giderilsin"

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci döner sermayede yapılan adaletsizliğin çığırından çıktığını ifade ederek doktorlara döner sermayenin peşin ödenmesi ve emekliliğe yansıtılması sağlanırken, diğer tüm sağlık çalışanları bu haklardan mahrum bırakılmasının haksızlık olduğunu ileri sürdü. Kahveci Bakanlığın hekim dışı sağlık çalışanlarını görmezden gelmesinin kabul edilemez olduğunu savundu.

Kahveci yaptığı yazılı açıklamada illerde döner sermayelerin geç ödenmesi nedeniyle çalışanların mağdur edildiklerini ve emekliliği hak etmelerine rağmen geçim derdi nedeniyle çalışmaya devam ettiklerini kaydetti. Kahveci, "Sağlık çalışanları emekliliğinde karışılacağı kara günleri düşünürken, doktorlara döner sermayeyi peşin ödenmesi ve emekliliğe yansıtılması gerçekleşirken 300 Bin sağlık çalışanının bu iyileştirmelerden yoksun bırakılması büyük bir adaletsizliktir." dedi.

Toplum sağlığı merkezlerinde çalışanların düşük döner sermayeye mahkum edildiğine dikkat çeken Kahveci, "Aile hekimliği sisteminde toplum sağlığı merkezlerinde görev yapan arkadaşlarımızın döner sermayeleri daha önceleri görev yaptıkları yerlerle karşılaştırıldığında ciddi bir düşüş yaşandığı görülmektedir. Bu konuda bir yönetmelik değişikliği yapılmış ama sadece doktorların döner sermayeleri arttırılarak adaletsizlik buraya da taşınmıştır. Yani Bakanlık yanlışta ısrar etmeye, doğruyu ve çalışanı memnun edecek düzenlemeyi görmemeye devam etmektedir." şeklinde konuştu.
Türk Sağlık-Sen olarak Sağlık Bakanlığı'na bir çağrıda bulunduklarını ifade eden Kahveci bakanlığın adaletsizliği bitirerek 300 bin sağlık çalışanının mağduriyetine son vermesi gerektiğini savundu. Kahveci Anayasa Mahkemesi'nin Sağlık Bakanlığı'na düzenleme yapması için bir fırsat sunduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Tam günde döner sermaye ile ilgili hükümler iptal edilmiş fakat Anayasa Mahkemesi hukuki boşluk oluşmasın diye bu iptali 9 ay sonraya yani Nisan 2011'e ertelemiştir. Bakanlığa bu zamana kadar döner sermaye ile ilgili yeni bir düzenleme yapın demiştir. Yapılacak bu yasal düzenlemede 300 bin sağlık çalışanının da talebi göz önüne alınmalıdır. Döner sermayeler herkese peşin ödenmeli, emekliliğe yansıtılmalıdır. Aylık mahsuplaşmada hayata geçirilmelidir. Düşük döner sermaye alan toplum sağlığı merkezlerinde çalışanlarında döner sermayesi arttırılmalıdır."

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler