THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Belirti vermeyen hastalık

iSyankaraLı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hesap Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
08/2009
Nereden:
Her Yerden.
Mesajlar:
5.552
Konular:
3438
Teşekkür (Etti):
213
Teşekkür (Aldı):
1046
Ticaret:
(0) %
0
331
25-08-2010 21:07
#1
"Domuz gribi, Kuş gribi, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı gibi panik oluşturacak bir şey değil."Numune Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Şefi Doç. Dr. Hürrem Bodur, Batı Nil Ateşi hastalığının yüzde 80 oranda klinik belirti vermeden geçtiğini belirterek, "Domuz gribi, Kuş gribi, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı gibi panik oluşturacak bir şey değil." dedi.

Bodur, CİHAN'a yaptığı açıklamada Manisa'da 6 kişinin hayatını kaybettiği vakalarda ilgili belirtilere bakıldığında Batı Nil Ateşi hastalığının ön plana çıktığını söyledi. Ancak, bunu teyit eden herhangi bir sonuca ulaşılamadığının altını çizen Bodur, araştırmaların devam ettiğini vurguladı.

Hastalığın Manisa ile sınırlı olduğunun, panik oluşturacak bir durumun söz konusu olmadığının altını çizen Bodur, şöyle devam etti: "Eğer bu hastalık Batı Nil Ateşi ise, çok spesifik bir tedavisi yok. Şu ilaç kullanılır, diye bir tedavi şekli bugün için dünyada yok. Deneme aşamasında bazı ilaçlar var ama onların da etkili olup olmadığı henüz belli değil. Destek tedavisi, tedavinin temelini oluşturuyor. "
Hastalığın ne olduğunun tam olarak bilinemediğinin altını çizen Bodur, "Eğer Batı Nil Ateşi ise, bu sivrisineklerle insanlara bulaşıyor. Temel korunma da, sivrisineklerle mücadele olacak. Belki kişisel olarak uzun kollu giymek, cibinlik içinde yatmak veya sinek kovucuları kullanmak etkili olabilir ama, kitlesel olarak sivrisineklerle mücadele etmek uygun olabilir, eğer bu kaynaklı olduğunu gösterebilirsek. Şimdilik bir şey söylemek, bu açıdan erken." diye konuştu.

Şu anda Yunanistan'ın Selanik bölgesinde Batı Nil Ateşi salgını olduğunu aktaran Bodur, bugün itibariyle de Rusya'da böyle bir salgın olduğu bilgisini aldıklarını kaydetti. Ortadoğu ülkelerinde Batı Nil Ateşi'nin yıllardır görüldüğü bilgisini veren Bodur, "İtalya ve Fransa gibi Avrupa'nın bazı ülkelerinde de şimdiye kadar tanımlanmış bir durumdu. Yunanistan ilk defa tanımlıyor. Eğer tanısı konursa, Türkiye de ilk defa klinik tanımlanmış olacak." şeklinde konuştu.

Batı Nil Ateşi Hastalığı'nın yüzde 80 klinik belirti vermeden geçtiğini dile getiren Bodur, "Geriye kalan yüzde 20'sinde klinik belirtiler ön planda oluyor. Bunların yüzde 1-2'si beyin iltihabı oluyor. Ölüm onlarda görülüyor. Domuz gribi, Kuş gribi, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi gibi panik oluşturacak bir şey değil." dedi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler