THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Türkiye'yi rahatlatacak haber @ @

iSyankaraLı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hesap Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
08/2009
Nereden:
Her Yerden.
Mesajlar:
5.552
Konular:
3438
Teşekkür (Etti):
213
Teşekkür (Aldı):
1046
Ticaret:
(0) %
0
313
25-08-2010 21:11
#1
Manisa'daki ölümlerde 'Batı Nil' şüphesi yok...

Manisa Devlet Hastanesi Enfeksiyon Kontrol Komisyonu Başkanı Doç. Dr. Selma Tosun, hastaneye ateş, trombositopeni (kan pıhtılaşmasında görevli hücrelerin azalması), bilinç değişikliği ve döküntü şikayetiyle başvuran 16 hastadan 6'sının ölümüne ilişkin, şu ana kadar yapılan tetkiklerde enfeksiyonu düşündüren herhangi bir bulgunun saptanmadığını ve kesinlikle bir salgın durumunun söz konusu olmadığını bildirdi.

Doç. Dr. Tosun, Manisa Devlet Hastanesinde görülen ölüm vakalarına ilişkin yaptığı basın açıklamasında, son 15 günden sıcak çarpması nedeniyle hastaneye başvuruların arttığını söyledi. Bu hastalar arasında bilinç kaybı, baygınlık ve havale geçirenler bulunduğunu, bazılarında bu durumun ciddi şekilde görüldüğünü ve ilerlediğini anlatan Doç. Dr. Tosun, şöyle konuştu:

''Acaba bunlarda bir enfeksiyon hastalığı var mıdır diye buna yönelik çalışmalar, araştırmalar yapıldı. Bu yeni yapılan bir şey değildir. Yıllardan bu yana şüphelendiğimiz zaman hastalardan bir takım örnekler alırız, Sağlık Bakanlığına, Hıfzısıhhaya göndeririz. Yani bu ekstra, olağan dışı bir şey değil. Şu ana kadar ilk bakılan tetkiklerde de enfeksiyonu düşündüren herhangi bir bulgu saptanmadı, rastlanmadı. Bu yüzden panik yapacak bir durum yok.''

Doç. Dr. Tosun, yaşanılan durumun ''salgın'' olarak değerlendirilemeyeceğini belirterek, şöyle devam etti:

''Salgın hastalık demek, tüm kişileri yaygın bir şekilde etkileyen bir şeydir. Böyle 3-5 kişinin veya 10-15 kişinin olacağı salgın çok beklediğimiz bir şey değildir. Sonuçta biz enfeksiyon hastalıkları açısından konuşuyoruz. Çok sayıda vakanın olması beklenirdi.

Bizi çok sevindiren bir başka durum, hastalarımızı bir kısmı servise çıktı. Bir kısmı da taburcu edildi. Tekrar söylüyorum, hiç birisinde bir enfeksiyon bulgusuna rastlanmadı. Ama nedir? Biz bunların tahlillerini takip ediyoruz, belli düzenli aralıklarla bakılması gereken kan tetkikleri var. Onlar da izlenecek. Uzun vadede şimdiye kadar bizim bölgemizde 'bilmediğimiz bir şey var mı, bilelim' diye. Bir salgın hastalık söz konusu değil, esas bizi sevindiren şey, hastalarımızın bir çoğu toparlanıyor olması ve son 6 gündür hiçbir yeni vakamızın olmayışıdır. Bir salgın olsaydı, vaka sayısı giderek artacaktı. Ama biz yine de hassas davranıyoruz. Yüksek ateşi, baygınlığı ya da benzer bulguları olan kişileri daha yakından izliyoruz. Olay bundan ibarettir.''

-SİVRİSİNEKLE BULAŞMA İHTİMALİ ARAŞTIRILIYOR-

Doç. Dr. Selma Tosun, gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlarken de benzer hastalıkların, sivrisinekler gibi canlılarla insanlara bulaşabildiğini, yakın zamanda Yunanistan'da da benzer bir hastalığın görüldüğünü söyledi.

Doç. Dr. Tosun, hastalardaki bazı bulguların bu yönde benzerlik göstermesi nedeniyle konunun Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi tarafından araştırıldığını belirterek, ''Şu an için kesinleşmiş, netleşmiş bir şey yok. Çıkan ilk sonuçlar da menfi yönde'' dedi.

Sivrisineklerden kaynaklı bir bulaşma olması ihtimalinin zayıf olduğunu ifade eden Doç. Dr. Tosun, ''Eğer sivrisineklerden dolayı olsaydı bunun çok daha yaygın olması gerekirdi. Ama yine de sivrisinek mücadelesi, haşeratlarla mücadele ve hijyen önemli. Biz hep el yıkamayı ön planda tutarız'' diye konuştu.

Doç. Dr. Tosun, vatandaşlara sıcakta çok fazla dışarıda kalmamaları ve bol sıvı almaları tavsiyesinde bulundu.

Sağlık Bakanlığından dün yapılan açıklamayla Manisa Devlet Hastanesine 12 Ağustos tarihinden itibaren ateş, trombositopeni, bilinç değişikliği ve döküntü şikayetiyle başvuran 16 hastadan 6'sının hayatını kaybettiği bildirilmişti.

SAĞLIK BAKANLIĞI DA AÇIKLAMA YAPTI

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom, Manisa'da 6 kişinin hayatını kaybetmesi ile ilgili, "Bu bulgularla ülkemizde henüz başka bir hastalık yok. İlk defa karşılaştığımız bir şey." dedi. Son bir hafta içinde yeni vaka bildirimi yapılmadığına da dikkat çeken Çom, vatandaşların paniğe kapılmaması gerektiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom, CİHAN'a yaptığı açıklamada Manisa'da 6 kişinin hayatını kaybetmesi ile ilgili, "Batı Nil Ateşi olup olmadığını bilmiyoruz. Bunu söylemek için tetkiklerin neticesinin bitmesi gerekir." diye konuştu.

Söz konusu bulgularla Türkiye'da başka bir hastalık bulunmadığını kaydeden Çom, "İlk defa karşılaştığımız bir şey." dedi. Hastalık ile ilgili henüz hiçbir şey söylenemediğini dile getiren Çom, "Bulaşıcı olup olmadığını da söyleyemiyoruz. Problem de burada. Bunu diyebilmemiz için tetkiklerin tamamlanması gerekiyor. Bugün ikinci numuneler geliyor." şeklinde konuştu.

Son bir hafta içinde yeni bir vakaya rastlanmadığının da altını çizen Çom, şöyle devam etti: "Diğer illerden de şu ana kadar aynı bulgularla bildirilen hiçbir vaka yok. Biz illeri uyararak, bulguları gönderdik. 'Bu tür vakalar gelince bildirin' dedik. Böyle bir bildirim olmadı."

HASTALARIN BİZİ ŞÜPHELENDİRECEK ORTAK BİR BAĞLANTISI YOK

Belirtilerin görüldüğü 16 kişinin birbiri ile ortak bir bağlantısı olmadığını dile getiren Çom, "Hastaların bizi şüphelendirecek ortak bir bağlantıları yok. Her kesimden var ama çoğunluğu tarlada çalışanlar." dedi.

Konuyla ilgili Bakanlıktan yapılacak açıklamaların dikkate alınması gerektiğinin altını çizen Çom, "Biz şeffaf bir şekilde herkesi bilgilendiriyoruz. Bu stratejimiz devam edecek. Bakanlığın açıklamaları dışındaki her türlü açıklama sadece tahmin ve zandır." diye konuştu.

Çom, diğer hastaların hayati tehlikesinin bulunmadığını da sözlerine ekledi.

AA- Cihan

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler