THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

chat
Seçenekler

Dövme Hepatit C riskini artırıyor

ByZeyd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2009
Mesajlar:
5.488
Konular:
2777
Teşekkür (Etti):
725
Teşekkür (Aldı):
412
Ticaret:
(0) %
26-08-2010 06:18
#1
Exclamation
Dövme Hepatit C riskini artırıyor
Dövme Hepatit C riskini artırıyor

Bilim adamları, vücuduna dövme yaptıranlarda Hepatit C hastalığı riskinin yüksek olduğunu belirlediler.


British Columbia Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, vücuduna dövme yaptıran kişilere Hepatit C ve diğer kan hastalıklarının bulaşma riskinin yüksek olduğu tespit edildi.

Kanada, İran, İtalya, Brezilya ve Amerika'nın da dâhil olduğu 30 ülkede gerçekleştirilen araştırmada, dövmeden sonra görülen Hepatit C vakalarının doğrudan dövme sayısıyla ilgili olduğunu açıkladılar.

International Journal of Infectious Diseases isimli dergide yer alan çalışmada, dövme işlemi sırasında, renk pigmentlerini enjekte etmek için cilde saniyede 80-150 kez iğne battığı belirtildi. Dövme yaparken kullanılan aletlerin sterilize edilmeden ya da doğru hijyen tekniklerine uyulmadan kullanılması halinde enfeksiyonun diğer insanlara bulaşabileceği kaydedildi.

Ayrıca, dövmede kullanılan boyaların da steril kaplarda bulunmadığını belirten araştırmacılar, bunların da enfeksiyonların bulaşmasında taşıyıcı rolü oynadığı ifade edildi.

Araştırmaya göre, dövmeyle bağlantılı diğer riskler arasında alerjik reaksiyonlar, HIV, Hepatit B, bakteriyel veya mantar enfeksiyonu gibi ciddi sağlık sorunları bulunuyor.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler