THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

chat
Seçenekler

Oruçlulara ‘maden suyu için’ tavsiyesi

ByZeyd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2009
Mesajlar:
5.488
Konular:
2777
Teşekkür (Etti):
725
Teşekkür (Aldı):
412
Ticaret:
(0) %
26-08-2010 07:53
#1
Lightbulb
Oruçlulara ‘maden suyu için’ tavsiyesi

Konya ’da özel bir hastane de Kalp ve Damar Cerrahi Bölümü’nde görev yapan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Murat Sakallı, oruç tutanların, uzun ve sıcak yaz günleri nedeniyle vücutlarında aşırı derecede sıvı kaybı meydana geldiği, bu sıvı kaybının iftar ile sahur arasında günde 2 veya 3 şişe maden suyu tüketerek giderilebileceğini söyledi.

Dr. Murat Sakallı, 16 saatlik bir sıvı kaybının sadece su tüketerek giderilemeyeceğine dikkat çekti. Dr. Sakallı, “Vücudun, özellikle potasyum, magnezyum, sodyum gibi minerallere ve vitaminlere ihtiyacı var. Yemeklerden en az bir saat sonra içilecek maden suyu vücudun oruç sırasında kaybettiği minerallerin yerine konmasını yardımcı olur. Böylece mineral eksikliği nedeniyle oluşan halsizlik, bitkinlik ortadan kaldırılmış olur. Kişi aldığı mineral ile sağlıklı bir yapıya ulaşır. Normal zamanda kalp hastası olmayan kişilere günde bir maden suyu önerilirken, ramazan ayında 2-3 şişe maden suyu tüketimi yapılabilir” dedi.

Dr. Murat Sakallı, maden suyunun özellikle kadınlar için çok önemli olduğunu söyledi. Dr. Sakallı, “Özellikle kadınların, kemik erime hastalığını önlenmesi ve tedavisi açısından bol miktarda kalsiyum içeren maden suyu içmesi gerekir. Mide, böbrek ve bağırsakların fonksiyonlarını sağlıklı yerine getirmesi bakımından da yardımcı unsur olan maden suyu çok önemlidir” uyarısında bulundu.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler