THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

takipci
Seçenekler

Organ nakilli hastalara ilaç eğitimi

ByZeyd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
08/2009
Mesajlar:
5.486
Konular:
2777
Teşekkür (Etti):
725
Teşekkür (Aldı):
412
Ticaret:
(0) %
0
317
26-08-2010 10:55
#1
Organ nakilli hastalara ilaç eğitimi Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'nde nakil olan hastalara yaşamlarına nasıl devam etmeleri gerektiği ve ilaç alımları konusunda eğitim veriliyor. İlaç alımının ve yaşam tarzının organ nakilli kişilerde hayati önem taşıdığına dikkat çeken Organ Nakli Koordinatörü Ayşe Özkan Kumru, bu nedenle her pazartesi günü nakil olan hastalara yönelik eğitim verdiklerini belirtti.

Ayşe Özkan Kumru, eğitimin, böbreğin vücut tarafından reddedilmemesi için yapıldığını ve verilen bilgilerin nakilli hastaların yeniden diyalize mahkum olmamaları için hayati önem taşıdığının altını çizdi. Kumru, "Nakilli hastalar önerilerimize kulak asmazlarsa hem böbreklerini hem de hayatlarını kaybedebilirler. İlaç kullanımına dikkat etmeleri ve enfeksiyondan korunmaları şart." açıklamasında bulundu.

Her hafta pazartesi günü yaklaşık bir saat nakilli hastalara eğitim verdiklerini belirten Kumru, evde nasıl yaşayacakları, ilaç kullanımı, enfeksiyondan korunma, poliklinik kontrolleri, egzersiz programları gibi konularda bilgi verdiklerini söyledi. Kumru, "Bu bilgileri kısa süre içinde hastanemizin web sitesinde de yayınlayacağız." dedi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler