THT DUYURU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Baş ağrıları büyük hastalıkların habercisi olabilir

ByZeyd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2009
Mesajlar:
5.488
Konular:
2777
Teşekkür (Etti):
725
Teşekkür (Aldı):
412
Ticaret:
(0) %
26-08-2010 10:55
#1
Baş ağrıları büyük hastalıkların habercisi olabilir
Baş ağrıları büyük hastalıkların habercisi olabilir Birçok kişinin sıkça yaşadığı ve çoğu kez de ağrı kesici ilaçlarla geçiştirilen baş ağrılarının büyük hastalıkların habercisi olabileceği belirtildi. OSM Ortadoğu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doktor Öner Yalın, migren başta olmak üzere birçok hastalığın habercisi olan baş ağrılarının, bulantı ve kusma gibi şikâyetlerle birlikte görüldüğünde hemen hekime başvurulması gerektiğini, bu durumun önemli bir rahatsızlığın habercisi olabileceğini söyledi.

Uzman Dr. Öner Yalın konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunlara değindi: "Baş ağrıları sıkça görülen bir rahatsızlık. Belki de bu nedenle toplumda baş ağrılarının gelip geçici bir rahatsızlık olduğu, ağrı kesicilerle geçiştirilebileceği yönünde bir algı var. Ancak baş ağrıları farklı hastalıkların ilk belirtisi olması yönü ile çok önemli."

Kendilerine baş ağrısı şikâyeti ile başvuran birçok kişide başta migren olmak üzere çok farklı hastalıkların başlangıç aşamasında olduğunu tespit ettiklerini ve erken teşhis sayesinde tedavisini yaptıklarını kaydeden Yalın, "Özellikle ciddi beyin hastalıklarında (beyin tümörü gibi) en sık rastlanan şikâyet baş ağrısıdır. Bu nedenle baş ağrılarını hafife almamak gerekiyor. Bu tür durumlarda hemen hekime başvurulmasında fayda var. Özellikle şu konuya dikkat çekmek istiyorum. Baş ağrıları ile birlikte bulantı, kusma, dengesizlik, el ya da kollarda kuvvet kaybı, görme bozuklukları ve bayılmalar görülüyorsa bu durum çok ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle bu tür rahatsızlıkların tanı ve tedavisinin yapılması önem arz ediyor." açıklamasında bulundu.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler