THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Altın çilek organik üretiliyor

ByZeyd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
08/2009
Mesajlar:
5.486
Konular:
2777
Teşekkür (Etti):
725
Teşekkür (Aldı):
412
Ticaret:
(0) %
0
331
26-08-2010 11:22
#1
Altın çilek organik üretiliyor

Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi, şeker hastalarına tavsiye edilen ve son dönemlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirmesiyle oldukça popüler olan altın çilek meyvesinin üretimine başladı.

Fakültenin Menemen'deki çiftliğinde 10 dekarlık alanda üretilen organik altın çilekler yoğun ilgi görüyor. EÜ Kampüsü içindeki Ziraat Fakültesi satış yerlerinden piyasa fiyatının altında temin edilebilen çilekler, sabahtan öğleye kadar bitiyor.

Çiftçilere farklı ürünleri tanıtma konusunda önderlik yapmayı hedeflediklerini belirten EÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Olgun, "Sağlık açısından son derece önemli bir meyve olan altın çileği, üreticilere ve halkımıza tanıtmak istedik. Anavatanı Güney Amerika olan ve genellikle ithal edilen bu faydalı meyveyi, Menemen'deki uygulama çiftliğimizde organik olarak ürettik. Bir yıllık zamanı kapsayan çalışmanın sonunda elde ettiğimiz organik altın çilekler, halkımızdan yoğun ilgi gördü. Hiçbir kâr amacımız bulunmuyor." dedi.

Organik altın çileğin, başta şeker olmak üzere birçok rahatsızlığa iyi geldiğini belirten Prof. Dr. Olgun, "İzmir halkıyla tanıştırmayı amaçladığımız bu meyvenin, sağlık açısından büyük faydaları bulunuyor. Karaciğer tümörlerini önleyici özelliğe sahip. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir. C ve B vitamini kompleksi açısından da mükemmel bir kaynaktır. Ürettiğimiz organik altın çilekleri Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan ve Tarım Bakanlığı'na da göndereceğiz." şeklinde konuştu.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler