THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

takipci
Seçenekler

Batı Nil Virüsü Tehdidi

ByZeyd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
08/2009
Mesajlar:
5.486
Konular:
2777
Teşekkür (Etti):
725
Teşekkür (Aldı):
412
Ticaret:
(0) %
1
281
26-08-2010 16:54
#1

Yunanistan'da bugüne kadar 8 kişinin yaşamını yitirmesine yol açan Batı Nil virüsü tehlikesi nasıl yayılıyor?

Geçen yıl İsviçre’de bu yılda Yunanistan’da görülmeye başlayan, hatta Manisa’daki ölümlerinde nedeni olduğu konusunda kuşkular bulunan ‘Batı Nil virüsü (West Nile Virus)’ hakkında bilgi almak üzere Vera Pest Kontrol Servisi’nden böcek uzmanı Derya Ulaşoğlu’na sorular yönelttik.
- Batı Nil virüsü nedir?

Bu virüs Flaviviridae familyasının Flavivirus cinsine aittir. Bu virüsün ana rezervuar (taşıyıcısı) kuşlardır. Bu kuşlardan kan emen özellikle sivrisinek ve keneler bu virüsü alarak insana ve diğer bazı memelilere taşıyor.
- Hangi ülkelerde görülür ve nasıl yayılır?

Cezayir, Fas, Romanya, Fransa, İtalya, Çek Cumhuriyeti , Tunus, Rusya, İsrail’de görülmüştür.Amerika’da is New York şehrinde 1999 yılında 62 vaka ile başlamış ve hızla diğer eyaletlere yayılmıştır. Başladığı yıl New York, New Jersey ve Connecticut’ eyaletlerinde 7 insan, 6 at ve yüzlerce kuş ölmüştür. Bunlar göçmen kuşlarla yayılabildiği gibi uçak içinde ve eşyalar arasında da taşınabiliyor.

- İnsandan insana geçiş nasıl olur?

Nadirde olsa kan ve organ nakli, hamile kadından bebeğine, süt emziren anneden bebeğine geçebiliyor.

- Isırıktan sonra belirtiler ne zaman başlar?
Belirtiler 2-15 gün içinde çıkıyor. Genel olarak 1-6 gündür.
- Bu virüse karşı aşı varmıdır?
Alar için aşı geliştirilmiştir. İnsan ve köpek için yoktur.
- Amerika’da vaka sayısı nedir ?
2009 verilerine göre Amerika ve Kanada’da 30.000 kişi bu virüsü almış, bunlardan 1000 kişi ölmüştür. Ölüm oranı insanda ortalama yüzde 3-15’dir;ancak atlarda ölüm oranı yüzde 30’lardadır.
- Hangi yaş grubu risk altındadır?
Vakalar izlendiğinde 50 yaş ve çok üzeri yaş grubu dağılımı mevcut. Manisa’da genç değilde orta yaş üstü insanların hastalanması dikkat çekicidir. Yine de tüm yaş grubu insanlar dikkat etmelidir. Örneğin Amerika’da farklı yaş grubunda (örneğin 6 yaş) nadirde olsa vakalar vardır.
- Ne tip belirtiler vardır, tedavisi varmıdır?
Bu virüse özgü spesifik belirtisi yoktur. Ani başlayan ateş, kas ağrısı, bulantı, yorgunluk, halsizlik, kızarıklık, kusma, İshal, nörolojik problemler, hafıza kaybı, koma, lenf bezlerinde şişme, boyun tutulması, oryantasyon bozukluğu, birbirine karıştırma durumu, menenjit vs. görülebilir. Spesifik tedavisi yoktur. Destek tedavisi yapılması gerekir.

- Hangi sivrisinek ve kene türleri taşıyor?

Amerika’da 21 farklı sivrisinek türünün taşıdığı tespit edilmiştir. Özellikle ‘Culex pipiens’ çok önemli vektör olarak öne çıkıyor. Bu sivrisinek türünün kan emmek için kuşları tercih etmesi de önemli faktördür. ÖNLEMLER
- Kullanılmış ve ıskarta lastiklerin arazinizde biriken durgun sularını boşaltın (örneğin lastik salıncak) ya da bekletmeden atın.
- Arazinizde biriken kutular, plastik kaplar, seramik saksılar ya da benzer su biriktirmiş kapları atın ya da içerisinde biriken suları çok sık bekletmeden düzenli dökün. Saksı alt tabağında su birikintisi olmadığından emin olun yada delikli alt tabak kullanın. Bitkilerle kaplanmış kapları gözden kaçırmayın.
- Özellikle yapraklar vs. olukları tıkayabilir. Tıkanan çatı oluklarını yıllık olarak temizleyin. Çatı olukları genelde göz ardı edilir, ancak bu alanlarda her mevsim milyonlarca sivrisinek üreyebilir.
- Plastik seyyar havuzları kullanmadığınızda ters çevirin. Düzenli olarak kullanılmayan bir seyyar havuz sivrisinek yuvası haline gelir.
- El arabalarını ters çevirin ve kuş kablarında suların durgun halde birikmesini önleyin; aksi takdirde, sivrisinekler için ideal üreme ortamı oluşur. Kuş kapları ve seyyar havuzlardaki suları her hafta değiştirin.
- Süs havuzlarını havalandırın,bakımını yapın ya da balıkla doldurun. Süs havuzları revaçta olmakla birlikte durgun su içermeleri durumunda ciddi bir sivrisinek tehdidi yaratabilir.
- Kullanılmayan yüzme havuzlarını temizleyip klorlayın. Bir aylık tatile çıkan bir ailenin başıboş bıraktığı bir yüzme havuzu komşuların şikayetlerine yol açabilecek kadar sivrisineğin üremesiyle sonuçlanabilir. Unutmayınız ki, yüzme havuzu kapaklarında biriken sularda bile sivrisinekler üreyebilir.
- Arazinizde biriken durgun suları ortadan kaldırmak için peyzajdan faydalanın. Yaz aylarında 7-10 gün üzerinde ortada olan tüm su birikintilerinde sivrisinekler üreyebilir.
- Çöp kutusu, branda ve suyu biriktiren kap ve oyuncaklardaki suları boşaltın.
- Evcil hayvan ve büyükbaş hayvan su teknelerindeki suyu haftada iki kez değiştirin.
- Kapların altında su birikmeyecek şekilde delikler açın ya da suları tahliye edin.
- Drenaj delikleri sivrisineklerin üremesi için yeterli miktarda suyu toplar.
- Kesilen çimlerin yol kenarındaki oluklara ve toplama çukurlarına girmesine izin vermeyin, çünkü bu alanlar sivrisinekler için çok uygun üreme alanlarıdır.
- Yapay göletlerde durgun su oluşmaması için uygun sirkülasyon sistemi kurunuz.Sinek larvalarına karşı hedef dışı canlılara ve insanlara toksik olmuyan biyolojik larvasid olan ‘Bacillus thuringiensis israelensis’ ,’Bacillus sphaericus’ belli aralıklar ile kullanılabilir.
- Durgun suların arazideki molozlar, derin batak ve deliklerde, çukurlarda, çöküntü alanlarında, korunmayan ve kullanılmayan kuyularda birikmesini önleyin.
- Açılan kapı ve pencerelere sineklik yapılmalı, hatta Amerika’da bahçeli evlerde ana giriş kapısına yapılan ikinci kapının yarısı sinekliktir. İnsanlar daha çok bu kapıyı kullanır. Sineklik yaptırırken boşluk kalmadığına dikkat edin. Sürgülü modeller uygundur. Fırçalı olanlar çabuk bozulabilir. Buna rağmen fırçalı olacaksa sıfır oturmalı ve hiç gözenek kalmamalı.
- Hem kene hem de sivrisineği aynı anda kovan repellent (kovucu) kullanılmalı.
- Sineklerin aktif olduğu saatlerde dışarı çıkmayın.
- Bahçede ölü kuş görülürse çıplak elle dokunulmayın. Eldiven ile iki ayrı kalın poşete koyarak ana çöpe atılmalı. Eldiven çamaşır suyu ile dezenfekte edilmeli.
- Bahçede kuru yaprak, birikmiş çalılıklar toplanıp atılmalı.
- Komşularında aynı tedbirleri almasını sağlayınız.
- Riskli alanlarda açık renkli,mümkün olduğunca kapalı giysiler giyilmelidir.
- Bahçe düzenlenirken su birikintisi olacak düzenlemelerden kaçınılmalı.
- Su giderlerindeki tıkanıklar durgun su oluşmaması için haftalık temizlenmeli.
- Uçaklarda uçan sinek görülürse traplar ile öldürülmeli.- Hangi kanatlılar taşır?

Karga, ördek, güvercin, martı başta olmak üzere çok çeşitli kuş türleri ve tavuk bu virüsü taşıyabiliyor.

- Diğer memelilerde durum nedir?
Koyun, hamsters, fare ve bazı maymun türlerinde görülürken domuz, köpek, tavşan virüse dayanıklılık gösterebilmekte hatta simptom bile oluşmuyor. Buna rağmen çok sık olmasada belirti gösteren köpek ve kedi vakaları vardır.
- Manisa’da salgın gibi artış olmaması nedeniyle Nil virüsü olmadığı düşünülüyor, siz ne düşünüyorsunuz?
Bana göre bu sayı artmasada ‘Batı Nil virüsü’ olmuş olabilir. Amerika’daki verilerde bu sonuca ulaşmak mümkün. Amerika’daki verilerde Connecticut eyaletinde 1999-2009 yılları arasındaki vaka sayısı 69, sadece 2008 yılında 8 vaka varken, 2003 yılında 17 vaka var. 2009 ‘da hiç görülmemiş. Bu 69 kişinin 3'ü ölmüş. Bazı yıllar görülmese de yine sonraki yıllar vaka çıkabilir.
- Amerika’da bu virüse karşı ne tip çalışmalar yapılıyor?

Nitekim Amerika’da Connecticut Agricultural Experiment Station(CAES)’ 1998-2009 yılları arasında 1.7 million sivrisinek üzerinde test yapmışlardır. Sadece 2009 yılında 200,000 sivrisinek test yapılmıştır. Sivrisenekler kurulmuş tuzaklar ile yakalanmaktadır. Bunlar her yıl rutin virüs testine tabi tutuluyor. Bu uygulama bizde de vakalar olmasa da başlamalıdır.

- Sivrisineklerin yaşam döngüsü nasıldır, temel özellikleri nedir?

Sivrisineklerin yaşam döngüsü yumurta, larva, pupa, ergin dönemlerinden oluşur. İlk üç aşama sucul ortamda geçerken, ergin sivrisinek karada yaşar. Ergin sivrisinek uçma yeteneğine sahiptir.
Yumurta döneminden ergin olmaya kadar geçen süre 9-14 gündür. Ergin sinek 2-6 ay yaşar. Bir sivrisinek dişisi bir defada türlere göre değişmekle birlikte 35-450 yumurta bırakabilir.
Sivrisinekler yumurtalarını durgun suya bırakırlar. (yosunlu, sığ sular, durgun sular, lağım ve kanalizasyonlar, bataklık ve taban suları, su birikintileri)
mesutgun1982 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2008
Yaş:
56
Mesajlar:
1.081
Konular:
4
Teşekkür (Etti):
1
Teşekkür (Aldı):
37
Ticaret:
(0) %
27-08-2010 03:24
#2
Batı nil virüsü ilginç.
---------------------


Eğer VATAN tehlikede ise,her şey VATANA aittir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler