THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Güneşten gelen sağlık

ByZeyd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
08/2009
Mesajlar:
5.486
Konular:
2777
Teşekkür (Etti):
725
Teşekkür (Aldı):
412
Ticaret:
(0) %
1
363
26-08-2010 23:17
#1
Güneşten gelen sağlık

Oxford Üniversitesi'nde yürütülen araştırmaya göre, en fazla güneş ışığında bulunan D vitamininin faydaları bilinenden çok daha fazla.

İlişkili fotoğrafları gösterNTV
Güncelleme: 15:49 TSİ 24 Ağustos. 2010 Salı

İSTANBUL - Araştırmaya göre, "Güneş ışığı vitamini" olarak da bilinen D vitamini eksikliğinin, bağışıklık sistemi hastalıklarının yanı sıra bazı kanser türlerine yatkınlığı da arttırdığını gösteriyor.

Uzmanlar dünyada bir milyardan fazla kişide D vitamini eksikliği olduğuna dikkat çekiyor.

Oxford Üniversitesi'nde yürütülen araştırma D vitamininin, insanın biyolojik işleyişindeki rolünün bilinenden çok daha önemli olduğunu ortaya çıkardı.
Zira, uzmanlara göre D vitamini, 200'den fazla geni etkiliyor. Bu genler arasında kanser ve bağışıklık sistemine bağlı hastalıklarla ilintili olanlar da var.
Sonuçlar D vitamini eksikliğinin raşitizm dışında MS, romatizmal eklem iltihabı, tip 1 diyabet, bunama ve belirli kanser türlerine yatkınlığı artırdığını ortaya koyuyor.
Günde 25-50 mikrogram D vitamini takviyesi alarak bu hastalıklara yakalanma riskini azaltmak mümkün. Uzmanlar özellikle, çocuklar ve hamileler için D vitamininin önemine dikkat çekiyor.

D VİTAMİNİ ALMANIN EN KOLAY YOLU: GÜNEŞ IŞIĞI
Araştırmaya göre, dünyada bir milyardan fazla kişide D vitamini eksikliği bulunuyor. Yumurta, somon ve uskumru gibi yağlı balıklarda da bulunan D vitaminini almanın en kolay yolu ise güneş ışığı. Çünkü vücut, güneş ışığının deriyle teması sonucunda ihtiyacı olan D vitamininin büyük bölümünü üretiyor.
D vitamini eksikliğinin artışında, insanların giderek daha fazla zamanı kapalı alanlarda geçirmesinin etkili olduğu belirtiliyor.
mesutgun1982 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2008
Yaş:
56
Mesajlar:
1.081
Konular:
4
Teşekkür (Etti):
1
Teşekkür (Aldı):
37
Ticaret:
(0) %
27-08-2010 02:46
#2
Eyvallah. Emeğine yüreğine sağlık.
---------------------


Eğer VATAN tehlikede ise,her şey VATANA aittir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler